Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak zgłaszać szkody spowodowane żywiołami?

0
Podziel się:

Przedwczoraj silne burze spowodowały liczne podtopienia m.in. na Dolnym Śląsku, Pomorzu, w
województwie warmińsko-mazurskim i opolskim.

Jak zgłaszać szkody spowodowane żywiołami?
(Peter Muzslay/Dreamstime)

Przedwczoraj silne burze spowodowały liczne podtopienia m.in. na Dolnym Śląsku, Pomorzu, w województwie warmińsko-mazurskim i opolskim. Podpowiadamy, jak zachować się w przypadku tego typu zdarzeń, gdy ma się odpowiednie ubezpieczenie.

W przypadku szkody związanej z powodzią, zalaniem czy gradobiciem, pierwsze kroki, które powinna wykonać osoba ubezpieczona, są następujące:

1. Zabezpieczmy majątek przed jego dalszym zniszczeniem, jeśli tylko jest taka możliwość. Pamiętajmy, że jeżeli w trakcie ratowania swojego dobytku poniesiemy jakieś straty, ubezpieczyciel je pokryje. (np. zakup folii do zabezpieczenia uszkodzonego dachu)
2. Zróbmy zdjęcia. Będą one pomocne przy zgłaszaniu szkody. Możemy je zrobić telefonem komórkowym.
3. Zgłośmy szkodę do ubezpieczyciela. Na miejsce zostanie wysłana osoba, która wyceni szkodę. W przypadku małych szkód, ubezpieczyciele często stosują tzw. uproszczoną likwidację, tj. wypłacają odszkodowania na podstawie dokumentacji, bez oględzin.

Istnieje kilka sposobów zgłoszenia szkody. Najbardziej dogodnym jest kontakt telefoniczny z infolinią ubezpieczyciela. Drugi sposób to wypełnienie i wysłanie w formie elektronicznej formularza zgłaszania szkody, który dostępny jest na stronach internetowych ubezpieczyciela. Informacje o poszczególnych sposobach zgłoszenia możemy odszukać na stronie internetowej firmy lub na polisie ubezpieczeniowej. Wysokość odszkodowania, jakie otrzymamy, będzie zależała od rozmiaru szkody, zakresu polisy oraz sumy ubezpieczenia.

- _ Zniszczenie domu zawsze oznacza trudną sytuację. Jednak Ci, którzy posiadają ubezpieczenie, mogą liczyć na wypłatę odszkodowania. Dlatego warto zachować spokój, zabezpieczyć mienie przed dalszymi zniszczeniami i zgłosić jak najszybciej szkodę swojemu ubezpieczycielowi _– powiedział Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

*Więcej informacji: *
*Marcin Tarczyński *
Analityk
Polska Izba Ubezpieczeń
Tel: 22 420 51 27
m.tarczynski@piu.org.pl

Czytaj więcej w Money.pl
Tyle Tusk już wydał na powodzian. Czy przed kampanią wyborczą będzie hojniejszy? Polacy się nie ubezpieczają, licząc na państwo. W tym roku kolejka po zasiłki już się ustawiła.
Tragiczne żniwo lawiny błotnej w Chinach Lawina zeszła po ulewnych opadach deszczu w mieście Dujiangyan w prowincji Syczuan na południowym zachodzie Chin.
Grad wybijał szyby i niszczył dachy Strażacy wzywani byli głównie do zalanych posesji i piwnic, a także do usuwania połamanych konarów z dróg.
porady
ubezpieczenia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)