Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Witczyk
|

Odwołanie od decyzji ZUS. Kiedy przysługuje i jak je przeprowadzić?

1
Podziel się

Decyzje Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla ubezpieczonych i płatników składek bywają zaskoczeniem. Od każdej negatywnego rozpatrzenia wniosku przez ZUS przysługuje odwołanie. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Zgodnie z wymaganiami ZUS odwołanie od decyzji tej instytucji powinno zawierać kilka elementów.
Zgodnie z wymaganiami ZUS odwołanie od decyzji tej instytucji powinno zawierać kilka elementów. (PAP)
bDRPcdCd

Każdego dnia wiele osób stara się załatwić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych różne świadczenia, odszkodowania czy dodatki. Po złożeniu wniosku, ZUS nie zawsze przyznaje środki, czasem wydaje negatywną decyzję. Jest jednak ścieżka odwoławcza, która może sprawić, że pieniądze zostaną wypłacone.

Jak złożyć odwołanie od decyzji ZUS?

Zgodnie z wymaganiami ZUS odwołanie od decyzji tej instytucji powinno zawierać kilka elementów. Jest to przede wszystkim oznaczenie zaskarżonej decyzji, określenie i zwięzłe uzasadnienie zarzutów i wniosków. Powinny się w nim znaleźć także dane osobowe i adresowe osoby składającej odwołanie, podpis ubezpieczonego albo jego pełnomocnika lub przedstawiciela ustawowego.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDRPcdCf

Odwołanie od decyzji ZUS składa się pisemnie za pośrednictwem ZUS, który wydał zaskarżaną decyzję. Można je złożyć osobiście w placówce lub pocztą.

Jeżeli ZUS podzieli argumenty odwołującego i uzna je za słuszne, sam zmieni lub uchyli decyzję nie później niż w terminie 30 dni od dnia wniesienia pisma odwołującego. Wtedy sprawie nie nadaje się dalszego biegu. W przeciwnym wypadku odwołanie niezwłoczne kierowane jest do sądu.

Komu przysługuje odwołanie?

Odwołanie od decyzji ZUS przysługuje każdemu, kto nie zgadza się z decyzją wydaną przez tę instytucję. Ważne jest, aby odwołanie złożyć w terminie miesiąca od doręczenia decyzji ZUS.

bDRPcdCl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDRPcdCG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Anna
12 miesięcy temu
Tak sama wygrałam z ZUS