Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OC, czyli ubezpieczenie nie tylko dla kierowcy

0
Podziel się:

Każdy kierowca musi posiadać takie ubezpieczenie. Może się ono jednak przydać także, gdy zalejemy mieszkania sąsiada lub wykonujemy zawód o dużej odpowiedzialności.

OC, czyli ubezpieczenie nie tylko dla kierowcy
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
W Polsce ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC kojarzy się przede wszystkim z polisą dla kierowców. Dzieje się tak dlatego, że jest to ubezpieczenie obowiązkowe dla każdego posiadacza samochodu lub motoru. Nie każdy jest jednak świadomy, że tzw. ubezpieczenie komunikacyjne jedynie otwiera listę świadczeń w zakresie OC.

OC w życiu prywatnym, czyli uszkodziliśmy mieszkanie sąsiada

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym zapewnia ochronę przez roszczeniami osób, którym w jakiś sposób wyrządziliśmy szkodę podczas wykonywania codziennych czynności. W zależności od zakresu odszkodowania może ono obejmować szkody spowodowane jedynie przez nas lub też dotyczyć także tych popełnionych z winy naszej rodziny, a nawet czworonoga. Poza wypłatą odszkodowania dla poszkodowanego. Towarzystwo ubezpieczeniowe powinno pokryć także koszty związane z ochroną prawną, czyli np. wynagrodzenia dla rzeczoznawcy, obrońcy czy biegłych.

Sytuacje, w których ochrona ubezpieczeniowa może być przydatna można wyliczać bez końca. Na przykład kiedy zepsuje się nam pralka i zalejemy mieszkanie sąsiada lub nasze dziecko uszkodzi jakiś sprzęt elektroniczny w sklepie. Czasem można też odpowiadać za zniszczenia dokonane przez naszego psa. Tego typu sytuacji, kiedy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest przydatne, można wskazać bardzo wiele.

Oferta towarzystw ubezpieczeniowych jest szeroka. Dlatego warto dokładnie się zastanowić przed zakupem polisy, tak aby wybrać tą najlepiej dostosowaną do naszych potrzeb. Na częściową ochronę możemy liczyć przy ubezpieczaniu mieszkania, jak np. w przypadku wspomnianej awarii pralki. Jednak jest to polisa o dość wąskim zakresie. Polisę OC rozszerzyć można na bardzo wiele sposobów, wciągając w zakres ochrony szkody wyrządzone przez nasze zwierzęta lub zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością za wypadki spowodowane podczas uprawiania sportów (np. roszczenie może wysunąć narciarz, który uległ wypadkowi, na skutek naszej jazdy). Oferta jest zwykle skonstruowana w taki sposób, abyśmy mogli wybrać te elementy, które mogą okazać się dla nas przydatne.

Podczas zakupu takiej polisy koniecznie zwróćmy uwagę na obszar jej obowiązywania. Niektóre z umów chronią nas bowiem np. jedynie w mieście naszego zamieszkania. Polisa okaże się więc bezużyteczna, jeśli spowodujemy szkody podczas weekendowego wyjazdu. Upewnijmy się więc, że jesteśmy chronieni we wszystkich interesujących nas okolicznościach.

Musimy być również świadomi, że świadczenia wypłacane przez towarzystwa ubezpieczeniowe nie są nieograniczone. W każdej polisie ustalona jest suma gwarancyjna, która stanowi granicę wypłacanej przez ubezpieczyciela kwoty. Za każdym razem, kiedy wypłacane zostaje odszkodowanie, suma ta zmniejsza się. Po jej wyczerpaniu za szkody będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni lub też zakupić kolejną polisę.

Typowe polisy obejmujące ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, wciąż nie są w Polsce zbyt popularne. Wynika to przede wszystkim z tego, że wiele osób pomimo wyrządzonej szkody decyduje się zaniechać roszczeń odszkodowawczych. Mając na uwadze skomplikowane i długotrwałe procesy sądowe, które mogą być w przypadku takich roszczeń konieczne, często wolimy pogodzić się ze stratą, bądź czujemy się po prostu bezsilni. Warto jednak swoich praw dociekać, a także być zabezpieczonym w przypadku roszczeń w naszym kierunku.

OC w życiu zawodowym, czyli nawet najlepszy profesjonalista popełnia błędy

Istotą OC zawodowego jest ochrona naszych klientów poprzez gwarancję odszkodowania z tytułu popełnionych przez nas błędów, a także ochrony nas samych przed kosztami naprawy tych błędów. W przypadku niektórych zawodów takich jak adwokat, radca prawny, architekt, lekarz czy broker ubezpieczeniowy posiadanie tego rodzaju polisy jest obowiązkowe. Dotyczy to przede wszystkim profesji wymagających wysokich kwalifikacji i stwarzających zagrożenie spowodowania dużej szkody wobec klienta. Poza ubezpieczeniem obowiązkowym przedstawicie tych zawodów mogą także dokupić polisę nieobowiązkową. Dzięki temu zwiększyć mogą zakres ochrony oraz podwyższyć sumę gwarancyjną.

Każdy kto prowadzi działalność gospodarczą ma możliwość zakupu polisy i ochrony przed koniecznością ponoszenia konsekwencji finansowych popełnionych przez siebie błędów. Nawet będąc wysoko wykwalifikowanym specjalistą z wieloletnim stażem może nam się przytrafić popełnienie błędu, który narazi naszego klienta lub osobę trzecią na straty finansowe lub spowoduje uszczerbek na zdrowiu wymagający kosztownego leczenia.

Niezależnie od tego, czy ktoś powierza nam swój wizerunek, samochód w celu naprawy czy dziecko pod opiekę, warto zabezpieczyć się przed ewentualnymi kosztami w wyniku popełnionego przez nas błędu. Posiadanie ubezpieczenia OC sprawia, że jesteśmy w oczach klientów bardziej godni zaufania. Mają oni bowiem gwarancję wypłaty świadczeń w przypadku określonych roszczeń.

Jeśli zatrudniamy w naszej firmie pracowników, ubezpieczenie OC może być dla nas bardzo przydatne. Jako pracodawca ponosimy bowiem odpowiedzialność za swoich pracowników, w co wliczają się także wypadki przy pracy. Mają oni prawo występować z roszczeniami bezpośrednio do pracodawcy, a przez tym samo ubezpieczenie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej niestety nas nie chroni. Jest oczywiście jeszcze ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, ale może ono nie pokryć wszelkich szkód. Z tego względu warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie OC pracodawcy. Jeśli zdarzy się wypadek, jako pierwsze zostanie wypłacone świadczenie wynikające z ustawy wypadkowej. Jeśli jednak będzie ono niewystarczające względem roszczeń poszkodowanego, różnica wypłacona zostanie przez naszego ubezpieczyciela.

Uwaga - OC nie chroni przed wszystkim!

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej nie jest niestety bezgraniczne. Towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczają się przed wypłatą świadczeń stosując w polisach określone klauzule. Zawierają one między innymi szereg okoliczności wyłączających.

Ubezpieczenie chronić ma nas przed odpowiedzialnością za spowodowanie szkody w wyniku wypadku, a ten z zasady jest zdarzeniem, które powstało w skutek nieumyślnego działania. Jeśli więc ubezpieczyciel stwierdzi, że szkoda wyrządzona została z premedytacją lub też poprzez rażące zaniedbanie możemy zapomnieć o wypłacie świadczenia.

Jeśli poszkodowanym jest osoba nam bliska, wspólnik lub też członek rodziny, za którego ponosimy odpowiedzialność, także musimy się liczyć z tym, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty.

Aby zabezpieczyć własne interesy, towarzystwa ubezpieczeniowe nie obejmują świadczeniem wypadków, które spowodowaliśmy będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Jeśli zostanie nam udowodnione, że podczas spowodowania szkody działaliśmy nietrzeźwi, wszelkie koszty pokryć będziemy musieli z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie nie obejmuje także kar oraz grzywien o charakterze sądowym lub administracyjnym. Dodatkową okoliczność wyłączającą stanowi szkoda spowodowana podczas działań wojennych lub strajków.

Czytaj więcej w Money.pl
Polisy dla kierowców będą jeszcze droższe? Sąd Najwyższy przesądził, jak ubezpieczyciele mają ustalać wysokość odszkodowania. Chodzi o pieniądze, które są wypłacane na naprawę auta po wypadku.
Wirtualny policjant odzyskał 1,2 mln złotych Dzięki tzw. wirtualnemu policjantowi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wykrył w 2012 r. 4,5 tys. kierowców, którzy nie mieli wykupionej obowiązkowej polisy OC.
Zmiany w OC. Zobacz, co ci grozi w 2013 r. Brak polisy OC będzie od nowego roku kosztować właściciela pojazdu niemal 7 proc. więcej niż obecnie. Od stycznia podstawowa kara za brak tego ubezpieczenia wyniesie 3,2 tys. zł.
Od dziś nowe zasady w ubezpieczeniach OC Zmiany mają ograniczyć zjawisko pułapki podwójnego ubezpieczenia.
Ta zmiana czeka kierowców. Podwójne OC Koniec z podwójnym ubezpieczeniem OC. W najbliższą sobotę, 11 lutego wchodzą w życie przepisy znowelizowanej ustawy.
Ubezpieczenie OC. Jutro znika pułapka Od jutra zniknie problem podwójnej polisy. Łatwiej będzie również ją wypowiedzieć. Nowe przepisy nie obejmą jednak wszystkich.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)