Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ubezpieczenie turystyczne na zimowy wyjazd. Dodatkową polisą może być karta płatnicza

0
Podziel się:

Karta EKUZ gwarantuje jedynie podstawową opiekę w krajach europejskich. Sprawdź, czy opcji ubezpieczenia NWW i OC nie masz już w portfelu.

Ubezpieczenie turystyczne na zimowy wyjazd. Dodatkową polisą może być karta płatnicza
(The Ridge Resorts / Flickr (CC BY 2.0))

Karta EKUZ, wydawana w Polsce przez NFZ, gwarantuje jedynie podstawową opiekę w krajach europejskich. Nie obejmuje najważniejszych dla narciarza elementów, czyli transportu medycznego do Polski, akcji poszukiwawczej (np. pod lawiną) oraz ratowniczej z użyciem śmigłowca. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy takiej opcji nie ma twoja karta płatnicza lub kredytowa.

Każdy, kto choć raz uprawiał sporty zimowe, wie jak łatwo o nieszczęśliwy wypadek na stoku. Dlatego narciarze i snowboardziści powinni przede wszystkim pamiętać o ubezpieczeniu od nieszczęśliwych wypadków NNW. Przed konsekwencjami finansowymi związanymi z wypadkami na stoku, które zdarzą się z naszej winy (np. pokryciem kosztów leczenia poszkodowanego) chroni z kolei ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Dodatkowe ubezpieczenie jest szczególnie ważne, gdy jedziemy za granice, gdzie koszty ewentualnego leczenia mogą być wyjątkowo wysokie. Tymczasem zapewnienie sobie i rodzinie kompleksowego ubezpieczenia nie zawsze musi się wiązać z zakupem dodatkowej polisy. Przed poniesieniem takiego wydatku warto sprawdzić, co oferuje karta obciążeniowa lub kredytowa, którą nosimy w portfelu. Zakres ubezpieczenia w ramach pakietu usług dodanych zawartych w karcie może być na tyle szeroki, że dodatkowa polisa okaże się zbędna.

Na rynku są dostępne karty obciążeniowe i kredytowe, które w standardzie gwarantują ubezpieczenie OC (nawet do 1 mln zł), NNW, assistance (sięgające nawet do 300 tys. zł), zwrot kosztów leczenia (nawet chorób przewlekłych) ubezpieczenie podróży i sprzętu. Do aktywizacji polisy wystarczy często dokonanie transakcji kartą, np. opłacenie za jej pomocą kosztów planowanej podróży – biletu lub noclegu. Posiadacze niektórych kart mogą korzystać z pakietu skrojonego specjalnie dla narciarzy – z ubezpieczeniem do 1 mln zł podczas amatorskiego uprawiania sportów zimowych zagranicą.

Niektóre instrumenty płatnicze w standardzie zawierają także ubezpieczenie z tytułu odwołania, przerwania, opóźnienia podróży już powyżej 4 godzin i pokrywają bardzo szeroki zakres kosztów ewentualnej obsługi prawnej (nawet do 20 tys. zł). Najlepsze karty kredytowe lub obciążeniowe gwarantują także ubezpieczenie sprzętu narciarskiego i snowboardu.

Nie jeden podróżnik przekonał się, że nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu przed utratą bagażu np. w skutek kradzieży, choć statystycznie nie zdarza się to zbyt często. Warto więc sprawdzić, czy takiego ubezpieczenia nie zawiera nasza karta i po prostu wykorzystać tę usługę w razie potrzeby, bez ponoszenia dodatkowych kosztów zakupu polisy.

Na rynku są także dostępne karty obciążeniowe, które gwarantują dostęp do kompleksowej opieki medycznej w przychodniach i szpitalach. Warto przeanalizować dostępne instrumenty płatnicze pod tym kątem. Najlepsze dają możliwość korzystania z bogatego pakietu ubezpieczeń i świadczeń dodatkowych, które w razie potrzeby umożliwią leczenie w prywatnych przychodniach i szpitalach, bez kolejek i w atrakcyjnej cenie. Niektóre karty oferują nawet do 20 proc. zniżki na opiekę medyczną w przychodniach i na rehabilitację oraz do 10 proc. zniżki na hospitalizację.

Rezygnacji z dodatkowej polisy nie należy dokonywać pochopnie. Nawet jeśli dostawca produktu płatniczego gwarantuje w pakiecie ubezpieczenie, pamiętajmy, że OWU (czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia) zawierają często szereg zastrzeżeń wyłączających z zakresu polisy zdarzenia, które nie będą objęte rekompensatą od ubezpieczyciela. Co jeszcze istotniejsze, proponowane limity ubezpieczeń bywają tak niskie, że w razie wystąpienia nieszczęśliwego zdarzenia, i tak będziemy musieli pokryć koszty z własnej kieszeni. Ochrona którą obejmuje nas polisa jest zatem jedynie iluzoryczna. Jeśli na ferie zimowe jedziemy z całą rodziną, upewnijmy się również, czy ubezpieczenie podróży obejmuje wszystkich podróżujących, a nie jedynie posiadacza karty. Pamiętajmy, by dokładnie przeczytać OWU i porównać karty dostępne na rynku.

wiadomości
porady
porady ubezpieczeniowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)