Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ubezpieczenie NNW - czy i kiedy warto je wykupić?

1
Podziel się:

Podczas zakupu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC mamy możliwość poszerzenia pakietu o opcję ubezpieczenia NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków. Jest ono dobrowolne i zazwyczaj zabezpiecza nas przez okres 12 miesięcy.

Ubezpieczenie NNW - czy i kiedy warto je wykupić?
(Michal Adamowski/Reporter)
bEJROdcl

Ubezpieczeniem objęci są kierowca pojazdu oraz jego pasażerowie. W jego zakres wchodzą trwałe następstwa wypadków, które miały miejsce przede wszystkim podczas jazdy ubezpieczonym autem. Zazwyczaj polisa obejmuje także zdarzenia mające miejsce podczas innych czynności związanych z użytkowaniem pojazdu, takich jak wsiadanie i wysiadanie, przebywanie w nim podczas postoju, załadunku lub rozładunku lub też tankowania paliwa.

Pamiętać należy, że NNW jest ubezpieczeniem osobowym, nie obejmuje więc zniszczonego w wypadku mienia. Odszkodowanie przysługiwać nam będzie w przypadkach, kiedy kierowca lub pasażerowie odniosą trwały uszczerbek na zdrowiu lub też poniosą śmierć. Polisa powinna pokryć koszty związane z nabyciem protez lub innych przedmiotów niezbędnych poszkodowanemu, koszty leczenia lub ewentualne koszty związane z transportem zwłok. W wypadku śmierci ubezpieczonego świadczenie przekazane zostanie rodzinie lub osobom do tego upoważnionym.

W zależności od zakresu polisy ubezpieczenie będzie nas chronić w wypadkach niezależnie od miejsca zdarzenia lub ochrona ograniczona zostanie jedynie do terytorium Polski. Jak w przypadku wszystkich polis ubezpieczeniowych, należy dokładnie zapoznać się z ich zapisami przed podpisaniem umowy.
W jakich przypadkach przydatne jest posiadanie NNW? Czy OC nie jest wystarczające?W sytuacji kiedy poszkodowani zostaniemy (kierowca i/lub pasażerowie) w wyniku kolizji z pojazdem prowadzonym przez innego kierowcę i wina leżeć będzie po jego stronie, odszkodowania dochodzić możemy z ubezpieczenia OC sprawcy. Wypłacone na tej drodze świadczenie będzie z pewnością korzystniejsze niż w pochodzące z naszego NNW, ze względu na wysokie sumy gwarancyjne obowiązkowych ubezpieczeń OC.

bEJROdcn

Jeśli to my jesteśmy sprawcą wypadku, a w jego wyniku poszkodowani zostaną jadący z nami pasażerowie, wypłacone im zostanie świadczenie pochodzące z naszego ubezpieczenia OC. Będzie ono skuteczne także w przypadku, kiedy jako właściciel pojazdu zostaniemy poszkodowani w wypadku spowodowanym przez inną osobę kierującą naszym pojazdem.

Ubezpieczenie OC nie obejmuje jednak szkód, które odniósł sam kierujący pojazdem odpowiedzialny za wypadek. Jeśli więc spowodujemy kolizję, w wyniku której zostaniemy poszkodowani sięgnąć możemy jedynie do ubezpieczenia NNW. Skorzystać z niego mogą także pasażerowie prowadzonego przez nas pojazdu.
Kiedy nie zostanie wypłacone odszkodowanie?Ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania, jeśli wypadek spowodowaliśmy pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, a także jeśli szkoda spowodowana została w wyniku działania celowego np. próby samobójczej. Na wypłatę świadczenia nie możemy również liczyć w przypadku kiedy nie posiadamy ważnych dokumentów potwierdzających badanie techniczne, a zły stan pojazdu określony zostanie jako przyczyna wypadku.

Jeśli pasażerowie pozostawali w czasie wypadku pod wpływem alkoholu i ustalone zostanie, że miało to wpływ na powstanie szkody, nie mogą oni liczyć na wypłatę świadczenia. Tak samo w przypadku kiedy świadomi byli, że kierowca prowadzi pod wpływem alkoholu lub innych niedozwolonych substancji, a mimo to zdecydowali się na jazdę z nim.
Ile to kosztuje?Komunikacyjne ubezpieczenie NNW kupowane jest zazwyczaj w pakiecie z OC/AC i kosztować nas może od kilkudziesięciu nawet do kilkuset złotych. Głównym czynnikiem wpływającym na cenę jest wybrana przez nas suma gwarancyjna, czyli górna granica wypłacanego odszkodowania. W różnych wariantach waha się ona od 10 000 100 000zł.

Jeśli zdecydujemy się na zakup tego typu polisy warto zdecydować się na wariant o wyższej sumie gwarancyjnej. Jeśli poniesiemy szkodę w wyniku której stwierdzony u nas zostanie trwały uszczerbek na zdrowiu wynoszący 10%, a wybraliśmy najniższy wariant ubezpieczenia, wypłacone zostanie nam jedynie 1000zł. W większości przypadków będzie to więc suma dalece niewystarczająca na pokrycie kosztów leczenia.

bEJROdct

Przed zakupem ubezpieczenia NNW, jak i w przypadku innych polis, należy dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU) i sprawdzić w jakich sytuacjach objęci zostaniemy ochroną ubezpieczeniową.

Czytaj więcej w Money.pl
Sprawdź, ilu kierowców nie płaci składki OC Według przeprowadzonych przez Fundusz badań wynika, iż po polskich drogach porusza się coraz więcej pojazdów bez polisy OC.
Firma dostaje odszkodowanie. Kiedy podatek? Odszkodowanie z ubezpieczenia za firmowy samochód lub inny składnik majątku firmy również stanowi przychód z działalności gospodarczej.
bEJROdcO
wiadomości
porady ubezpieczeniowe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Online Eksper...
3 lata temu
Na pewno warto zabezpieczyć się ubezpieczeniem NNW, bo chroni ono kierowców i pasażerów przed konsekwencjami wypadków drogowych. Co ważne, polisa działa nie tylko w Polsce, ale także za granicą i to na obszarze znacznie szerszym niż terytorium Unii Europejskiej. W praktyce działa to w ten sposób, że uszczerbek na zdrowiu powstały w wskutek udziału w wypadku pozwala ubiegać się u ubezpieczyciela o odszkodowanie. Jego wysokość uzależniona jest od sumy ubezpieczenia wybranej w trakcie zakupu przez właściciela polisy, np. w Compensie może to być nawet 100 tys. zł na kierowcę i każdego z jego pasażerów.