Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamach terrorystyczny. Czy można się przed nim ubezpieczyć?

30
Podziel się:

Ostatnie zamachy terrorystyczne w Europie wznowiły dyskusję o możliwości ubezpieczenia się przed ryzykiem związanym z wojną czy atakami terrorystycznymi. Obecnie w Polsce ubezpieczenia przed aktami terroru w swojej ofercie uwzględniają największe firmy.

Zamach terrorystyczny. Czy można się przed nim ubezpieczyć?
(Menendj/Wikimedia CC BY-SA 2.5)

Ostatnie zamachy terrorystyczne w Europie wznowiły dyskusję o możliwości ubezpieczenia się przed ryzykiem związanym z wojną i atakami terrorystycznymi. Tego typu oferty mają w swoim pakiecie największe firmy ubezpieczeniowe w Polsce. Koszt polis jest często ustalany indywidualnie.

Wśród firm oferujących ubezpieczenie od następstw ataków terrorystycznych jest PZU. Za dodatkową opłatą firma oferuje polisę wzbogaconą o ryzyka wynikające z aktów terroryzmu, działań wojennych, stanu wojennego czy stanu wyjątkowego, które mogą wystąpić na dowolnym terytorium zagrożonym takimi działaniami. Ubezpieczyć można nie tylko siebie, ale i swój majątek. Odszkodowanie nie należy się tylko wtedy, jeśli ubezpieczony przyczynił się swoim działaniem lub pomocą, do aktu terroru – np. działając jako napastnik.

Ochronę finansową w przypadku wystąpienia tego typu zagrożenia oferuje także Warta. W ramach dodatkowego ubezpieczenia firma gwarantuje ochronę poszkodowanemu, jeśli będzie on przypadkową ofiarą ataku. Dodatkową możliwość ubezpieczenia zawierają także polisy dla osób podróżujących do krajów o zwiększonym ryzyku.

W swojej ofercie ubezpieczyciel posiada dodatkowe ubezpieczenia dla przedsiębiorców. Firma umożliwia „ubezpieczenie mienia od wszystkich ryzyk”. Obejmuje ono ochronę szkody powstałej m.in. wskutek pożaru, wybuchu, upadku maszyny powietrznej, uderzenia pojazdu oraz akcji ratowniczej prowadzonej w związku ze zdarzeniami, które mogą być następstwem terroryzmu, strajków czy zamieszek. Limit w zakresie ubezpieczenia w pakiecie „Komfort” wynosi 20 tys. zł, w przypadku „Komfort plus” – 50 tys. zł.

Ubezpieczenie w podróży

Ubezpieczenia turystyczne gwarantują ochronę zdrowia osób podróżujących. Niestety akty terrorystyczne należą do jednych z podstawowych przypadków wyłączanych od odpowiedzialności w umowach z ubezpieczycielami. Takie informacje firmy zapisują najczęściej w rozdziale „wyłączenia”. Mimo ochrony zdrowia podróżujących, wiele firm i biur podróży wciąż nie czuje się zobowiązanych do wypłaty roszczeń z tytułu ewentualnych zagrożeń – np. strzelaniny czy zamachu bombowego.

Niektórzy ubezpieczyciele coraz częściej informują klientów o możliwości wykupienia dodatkowej polisy – np. w pakiecie „Hestia Podróże” firmy Ergo Hestia istnieje możliwość rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o wariant podwyższonego ryzyka czy zagrożenia terrorystycznego.

Taka polisa będzie droższą i niestandardową umową, której koszt często należy negocjować indywidualnie.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
Dziwny
2 lata temu
Jak mam zostać ostatni zrobię to na spokojnie i po cichu
Dziwny
2 lata temu
Chyba się zestarzałem albo już się nie nadaję
Dziwny
2 lata temu
Czasami chciałbym się nikim i nikim przejmować
Dziwny
2 lata temu
ja nie mam w sobie krzty normalności. Nikt nie wykonywał by swojej pracy jak ja
Dziwny
2 lata temu
Nikt by nie chciał zamienić się na życie, chyba że ktoś chce ?
...
Następna strona