Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Artykuł sponsorowany Santander

Ubezpieczenie samochodu. Jaką polisę wybrać?

12
Podziel się

Obowiązkowe ubezpieczenie OC można rozszerzyć o dodatkowe: Autocasco, Assistance i NNW. Kiedy warto wybrać dodatkowe świadczenia i z czego wynika kalkulacja ubezpieczenia?

Ubezpieczenie samochodu. Jaką polisę wybrać?
Ubezpieczenie samochodu. Jaką polisę wybrać? (Pexels)
bDZuUrOZ

Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń z samego OC komunikacyjnego Polacy otrzymali w pierwszym kwartale 2020 r. prawie 2,5 mld zł odszkodowań. To o ponad 6 proc. więcej niż rok wcześniej. Te dane nie powinny dziwić, bo samochodów nad Wisłą przybywa systematycznie z roku na rok. Rośnie też zainteresowanie ubezpieczeniami komunikacyjnymi.

Ubezpieczenie samochodu OC jest obowiązkowe i chroni kierowcę przed odpowiedzialnością finansową za szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego. Jeśli zatem spowoduje wypadek drogowy, obowiązek wypłaty odszkodowania przejmie ubezpieczyciel. Ile średnio kosztuje taka polisa? Dobra informacja dla kierowców jest taka, że od kilku lat ceny tego typu ubezpieczeń spadają. W ubiegłym roku średni koszt polisy OC wyniósł 686 zł. Przy wyliczaniu składek firmy ubezpieczające biorą pod uwagę m.in.:

  • wiek, płeć, wykonywany zawód i stan cywilny właściciela auta,
  • zniżki wypracowane przez właściciela auta,
  • liczbę zgłoszonych szkód,
  • markę pojazdu i pojemność silnika.

Polisa OC obowiązuje przez rok i automatycznie odnawia się na kolejny, chyba że właściciel pojazdu wypowie ją najpóźniej na dzień przed terminem zakończenia jej obowiązywania. Ważne jednak, żeby od razu kupić inne ubezpieczenie – za brak OC samochodu (nawet przez jeden dzień) grożą kary finansowe.

bDZuUrPb

Autocasco to nieobowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni samochód. Dzięki polisie AC kierowca może uzyskać odszkodowanie, kiedy jego auto zostanie uszkodzone, zniszczone lub skradzione. Na rynku jest wiele różnych ubezpieczeń AC, dlatego warto wy-brać dobre Autocasco - dobre to znaczy takie, które będzie dopasowane zarówno do kierowcy, jak i jego auta. Za pośrednictwem Santander Bank Polska możesz uzyskać dodatkowe zniżki dzięki bezwypadkowej historii ubezpieczenia OC i AC. Jeszcze niższą składkę zapłacisz, jeśli zamierzasz ubezpieczyć samochód marki Dacia, Fiat, Opel lub Skoda. Ponadto w ramach Autocasco kupionego za pośrednictwem Santander ubezpieczenie szyb otrzymasz bez dodatkowych opłat.

Jak wybrać Assistance?

Kolejnym dobrowolnym ubezpieczeniem, które powinien rozważyć każdy kierowca, jest Assistance. To profesjonalne wsparcie w nagłych zdarzeniach, takich jak awaria samochodu czy wypadek drogowy. Firmy oferujące Assistance zapewniają, że – jeśli to możliwe – samochód jest naprawiany na miejscu lub holowany do najbliższego warsztatu. Warto zwracać uwagę na dodatkowe świadczenia w ramach Assistance. W ramach oferty towarzystwa ubezpieczeń współpracującego z Santander możesz uzyskać m.in. samochód zastępczy, pobyt w hotelu lub dalszą podróż innym środkiem transportu, jeśli naprawa trwa dłużej niż dzień. Ponadto po skończonej naprawie auto może zostać doprowadzone pod wskazany adres.

bDZuUrPh

Na czym polega NNW?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to ochrona kierowcy i pasażerów na okoliczność uszczerbku na zdrowiu lub śmierci podczas jazdy. Odszkodowanie może zostać przeznaczone na pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji lub jako rekompensata za nieobecność w pracy, jeśli miała wpływ na obniżenie dochodów.

Artykuł sponsorowany Santander

bDZuUrPC
Artykuł sponsorowany Santander
KOMENTARZE
(12)
MJ-12
6 miesięcy temu
Santander Bank Polska już okradł Polaków na kredytach frankowych a teraz próbuje na ubezpieczeniach komunikacyjnych
zsaw
6 miesięcy temu
Napewno najdroższe lub jedno z najdroższych jest komplet oC i AC w PZU dlatego zrezygnowałem z nich na rzecz najtańszych i czyje się z tym dobrze mam dużo kasy w kieszeni
mangan
6 miesięcy temu
Najlepsza polisa to ta która jest niepotrzebna.
bDZuUrPD
Zibi532
6 miesięcy temu
Orżnęli mnie na frankach, a teraz miałbym ubezpieczyć u nich samochód, nigdy!!!!!!!!!
Wszyscy dobrz...
6 miesięcy temu
link 4,4 nie uznał mi gradobicia na ucie bo pare miesiecy pozniej zgłosiłem,ale jak dzwoniłem do nich w ten dzien z wakacji mówili ,ze kiedy chce to mogę zgłosic,.......zdjecia zrobili wgniecenia policzyli po czym przysłali pismo :) że nie zapłacą -bo zadługo zwlekałem.......