Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

OC przewoźnika drogowego

0
Podziel się:

RESO Europa Service jako czwarty wprowadził na rynek polski ubezpieczenie, które gwarantuje spełnienie zobowiązań finansowych przewoźnika drogowego.

OC przewoźnika drogowego
(Rawac/CC/Flickr)

OC przewoźnika drogowego nie spełnia wymogu zabezpieczenia należytej zdolności finansowej. RESO Europa Service jako czwarty wprowadził na rynek polski ubezpieczenie, które gwarantuje spełnienie zobowiązań finansowych przewoźnika drogowego.

Zgodnie z wymogami art. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (WE) nr 1071/2009, przedsiębiorca, który wykonuje zawód przewoźnika drogowego rzeczy lub osób, musi być w stanie w każdym momencie roku finansowego spełnić swoje zobowiązania finansowe. W tym celu wykazuje w corocznych sprawozdaniach, że dysponuje kapitałem i rezerwami o wartości, co najmniej równej 9 000 EUR w przypadku wykorzystywania tylko jednego pojazdu i 5 000 EUR na każdy dodatkowy pojazd.

Wymagana od przedsiębiorcy zdolność finansowa ma na celu zapewnienie właściwego rozpoczęcia działalności i należytego zarządzania nią, a także zaspokojenie przez przedsiębiorcę wszelkich jego zobowiązań finansowych w każdym momencie roku finansowego.

W drodze odstępstwa przedsiębiorca może wykazać swoją zdolność finansową poprzez zabezpieczenie w postaci gwarancji bankowej lub ubezpieczenia. Oferowane przez RESO Europa Service - ubezpieczenie gwarancji spełnienia zobowiązań finansowych przewoźnika drogowego jest wypełnieniem tego wymogu.

Ubezpieczenie, o którym mowa, stosunkowo niedawno weszło na polski rynek, przez co budzi wiele wątpliwości. Wypowiedzi samych przewoźników na forach internetowych pokazują, iż tkwią oni w przekonaniu, że wykupione przez nich ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego gwarantuje spełnienie tych zobowiązań.

Otóż ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego zabezpiecza go w niewielkim stopniu - daje jedynie pewną ochronę nadawcom towarów przewożonych przez przedsiębiorcę, w przypadku nienależytego wykonania lub niewykonania usługi transportowej. Nie chroni z kolei innych podmiotów t. j. kredytodawców, dostawców paliwa czy innych przewoźników, którym przedsiębiorca podzleca wykonanie frachtów. Z kolei ubezpieczenie gwarancji spełnienia zobowiązań finansowych przewoźnika drogowego zabezpiecza zarówno przedsiębiorcę, jak również jego kontrahentów i organy państwa. Pozwala mu pokryć zobowiązania z innych tytułów, niż wynikające z niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przewozu, w każdym momencie roku finansowego.

RESO Europa Service jest przedstawicielem łotewskiego towarzystwa ubezpieczeniowego BTA Insurance Company w Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl
Lokalne zagrożenia podtopieniami. Ochrona ubezpieczeniowa jest dostępna. Jak co roku, przełom zimy i wiosny to czas zwiększonego zagrożenia powodziowego w Polsce. Przed konsekwencjami zniszczenia prywatnego lub firmowego może ochronić nas polisa ubezpieczeniowa.
OC - dla kogo i na jakich zasadach? Każdy kierowca musi posiadać takie ubezpieczenie. Może się ono jednak przydać także, gdy zalejemy mieszkania sąsiada lub wykonujemy zawód o dużej odpowiedzialności.
wiadomości
ubezpieczenia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)