Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pośrednictwo ubezpieczeniowe. Resort finansów chce zmian

1
Podziel się:

- Prokonsumenckie zmiany w prawie dot. pośrednictwa ubezpieczeniowego przewiduje projekt nowej ustawy przygotowywanej przez MF. Według wiceministra finansów Piotra Nowaka wyeliminuje ona dotychczasowe zagrożenia dla interesów konsumentów.

Pośrednictwo ubezpieczeniowe. Resort finansów chce zmian
(Unsplash, Pixabay (CC0))
bFeOctzF

Nowa ustawa o o dystrybucji ubezpieczeń ma zastąpić ustawę o pośrednictwie ubezpieczeniowym, a jej przygotowanie jest związane z opublikowaniem w styczniu 2016 r. nowej dyrektywy unijnej odnoszącej się do tej kwestii. Polska ustawa - w ślad za dyrektywą - zwiększy m.in. obowiązki informacyjne ubezpieczycieli, a także rozszerzy zakres przepisów na wszystkie kanały dystrybucji ubezpieczeń.

Jak poinformował Piotr Nowak, projektowane rozwiązania zakładają m.in., że dystrybutorzy ubezpieczeń będą musieli szerzej informować klientów o ubezpieczeniu, trybie opłacania składek czy rozwiązaniu umowy.

Zdaniem Nowaka "wpłynie to na lepsze zrozumienie przez konsumenta istoty oferowanego produktu ubezpieczeniowego".

bFeOctzH

W myśl projektu dystrybutorzy ubezpieczeń będą musieli informować konsumentów m.in. o swoim statusie oraz charakterze otrzymywanego wynagrodzenia. Będą mieć także obowiązek ustalić wymagania i potrzeby klienta, by jak najlepiej dopasować umowę ubezpieczenia, a także zapewnić odpowiednie procedury reklamacyjne, które umożliwią klientom i organizacjom konsumenckim składanie skarg w związku z ich działalnością.

Planowane jest także wprowadzenie obowiązkowych szkoleń zawodowych, które mają zapewnić, aby dystrybutorzy ubezpieczeń posiadali odpowiednią wiedzę i umiejętności umożliwiające im skuteczne wykonywanie ich obowiązków.

Wiceminister finansów zapowiedział także wprowadzenie przepisów "zapewniających brak negatywnego wpływu konfliktów interesów występujących u dystrybutorów ubezpieczeń na interesy klientów".

Prokonsumenckie przepisy, m.in. szerokie obowiązki informacyjne nałożone na zakłady ubezpieczeń czy przepisy ograniczające wysokość opłat likwidacyjnych w umowach ubezpieczenia na życie z elementem inwestycyjnym, wprowadziła także obowiązująca od stycznia 2016 r. ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

bFeOctzN

Jednak - jak podkreślił Piotr Nowak - reguluje ona sposób i warunki wykonywania działalności przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji, a projektowana ustawa o dystrybucji ubezpieczeń określać będzie zasady dystrybucji ubezpieczeń osobowych i majątkowych. Dystrybucja ubezpieczeń prowadzona jest bowiem przez wiele podmiotów, zarówno agentów i brokerów ubezpieczeniowych oraz zakłady ubezpieczeń, jak i banki, dealerów samochodowych czy biura podróży.

Ponadto - zaznaczył wiceminister finansów - nowa ustawa zwiększy zakres rozwiązań przyjętych w ustawie o działalności ubezpieczeniowej, "zapewni stosowanie ich we wszystkich kanałach dystrybucji, a także umożliwi skuteczną eliminację występujących nieprawidłowości i zapewni efektywną ochronę interesów konsumentów zawierających umowy ubezpieczenia".

bFeOctAi
gospodarka
prawo
ubezpieczenia
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
czlowiek
5 lata temu
a kiedy dystrybutorzy polityki redystrybuuja cos dobrego dla nas ludzi ?