Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Socha widzi możliwość wycofania się z arbitrażu w sprawie PZU

0
Podziel się:

Minister Skarbu Państwa Jacek Socha widzi możliwość wycofania się z arbitrażu w sprawie PZU, jeśli dochodziłoby do kompromisu między Skarbem Państwa a Eureko.

Socha, na pytanie czy możliwe jest wycofanie się z arbitrażu w sprawie PZU odpowiedział we wtorek:

"Jest taka możliwość, że zostałoby przerwane, gdyby dochodziło do kompromisu".

Minister skarbu dodał, że resort jest gotowy do dyskusji i prowadzone są rozmowy.

"Jest to sprawa o bardzo istotnym znaczeniu. Powinna być przedstawiona zarówno rządowi oraz (...) głównym siłom politycznym (...) W tej sprawie powinien być szerszy konsensus. Oczywiście rząd będzie podejmował decyzje. Wydaje się, że to sprawa bezprecedensowa, może mieć istotne znaczenie dla odbioru Polski na rynkach finansowych" - dodał Socha.

W Londynie trwa postępowanie arbitrażowe z powództwa Eureko przeciwko polskiemu Skarbowi Państwa. Eureko uważa, że Polska naruszyła polsko-holenderską umowę o ochronie inwestycji.

Eureko jest właścicielem 20,91 proc. W 1999 roku w konsorcjum z BIG BG (dziś Bank Millennium, będący właścicielem 10 proc. akcji PZU) uczestniczyło w prywatyzacji PZU. Eureko jest w sporze z polskim rządem, dotyczącym realizacji umowy umożliwiającej kupno kolejnych 21 proc. akcji PZU.

Zawarty w 2001 roku aneks do umowy z 1999 roku stanowi, że w chwili publicznej oferty PZU, Eureko będzie mogło dokupić 21 proc. akcji spółki. Jednak w 2002 roku polski rząd postanowił zachować kontrolę nad PZU.

Wcześniej Socha informował, że orzeczenia arbitrażu w sprawie PZU spodziewa się na przełomie 2004 i 2005 roku.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)