Trwa ładowanie...
bDzPXzwB

Notowania

Pism – Wszystkie wiadomości

04.03.2020 12:56

WIRUS
 / 
Koronawirus szaleje. Szansa dla Polski?

- Polska nie jest wyspą, więc również jesteśmy narażeni na wybuch epidemii. Inwestorzy akurat nie dzielą krajów na te narażone na epidemie i nie. Jeśli liczymy na to, że część produkcji trafi do nas z Chin, byłbym ostrożny. Chiny dotąd konkurowały potężną skalą i niskimi kosztami pracy. My tej skali nie jesteśmy w stanie zaoferować. Firmy prędzej postawią na Indie - mówił w programie "Money. To się liczy" prof. Sebastian Płóciennik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

79
04.03.2020 12:39

KORONAWIRUS
 / 
Wzrost PKB Polski pod znakiem zapytania. "Są czynniki, których tak mocno nie bierzemy pod uwagę"

Zdaniem ekonomistów Credit Agricole epidemia koronawirusa może w tym roku obniżyć tempo wzrostu polskiej gospodarki do 1 proc. - W tej chwili różne scenariusze są możliwe. Ten, w którym wzrost PKB spada do jednego procenta, jest skrajny. Jeżeli wyższa temperatura na wiosnę ograniczy ekspansję koronawirusa, to sytuacja ulegnie ustabilizowaniu. Natomiast są czynniki, których dotąd nie bierzemy pod uwagę tak mocno, a one mogą w nas bardzo silnie uderzyć. Na przykład kryzys w Niemczech - mówił w programie "Money. To się liczy" prof. Sebastian Płóciennik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak wyjaśnił, przez epidemię stracić mogą najbardziej takie branże, jak motoryzacja, turystyka i lotnictwo, w tym przejęcie linii Condor przez PLL LOT.

5
29.08.2016 18:13

PISM
 / 
Polska strategia energetyczna powinna uwzględnić politykę klimatyczną UE

W polskiej strategii energetycznej do 2050 r. trzeba uwzględnić politykę klimatyczną UE i powinniśmy przygotować strategię niskoemisyjnego rozwoju. W przeciwnym razie narażamy się na poważne konsekwencje, w tym trudności ze znalezieniem pieniędzy na inwestycje w energetyce - wynika z raportu PISM