Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ile państwo zarabia na Totalizatorze?

5
Podziel się:

Środki z Lotto przeznaczane są one na rozwój kultury, promowanie sportu oraz modernizację, remonty i dofinansowanie inwestycji sportowych. Ile tak naprawdę zarabia Totalizator?

Ile państwo zarabia na Totalizatorze?
(AndreasKermann/iStockphoto)

Totalizator Sportowy jest w 100 procentach spółką Skarbu Państwa i w związku z tym realizuje misję społeczną. Dana spółka, w której udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym przekracza 50 proc. planująca prowadzenie działań sponsoringowych jest zobowiązana do opracowania własnych zasad wsparcia. Muszą one zawierać zasady przyjęte w Modelu regulacji działalności sponsoringowej spółek z udziałem Skarbu Państwa. Lotto 19 proc. swoich dochodów wpłaca do budżetu, a następnie są one przekazywane na rozwój polskiej kultury, sportu i zdrowia. Im więcej Totalizator Sportowy zarobi, tym większe wsparcie uzyskają ww. dziedziny. Lotto odgrywa ważną rolę w rozwoju polskiej gospodarki. Jest jedną z dziewiętnastu spółek o kluczowym znaczeniu dla Skarbu Państwa.

Rekordowe wyniki finansowe
Totalizator Sportowy zarobił w ubiegłym roku ponad 250 mln zł netto. Wynik ten w porównaniu z przełomowym rokiem 2012 nie jest fenomenalny - aż o 158 mln zł mniej. Niższy wynik był spowodowany mniejszą liczbą naprawdę dużych kumulacji. Polacy wydali na gry liczbowe ogółem 3 mld 263 mln zł. Totalizator w 2013 r. przekazał do budżetu państwa 1,5 mld zł. Ponad 560 mln zł wpłynęło do Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej oraz ponad 145 mln zł do Funduszu Promocji Kultury. Blisko 22 mln zł zostały przeznaczone na walkę z uzależnieniem od hazardu.

W 2012 roku Totalizator Sportowy zarobił 318 mln zł, czyli ponad połowę więcej niż w poprzednim roku. Budżet państwa z podatku i dopłat do zakładów zwiększył się o ponad 1,83 mld zł. Połowa 2013 roku okazała się także bardzo dobra. Lotto zanotowało zysk ponad 164 milionów złotych, a sprzedaż w wysokości 1,619 milionów złotych.

Lotto a budżet państwa
Od 1956 r. Totalizator Sportowy przekazuje regularnie środki pieniężne na rozwój sportu i kultury. Przez ponad 50 dzięki wsparciu z Lotto wybudowano, wyremontowano i zmodernizowano tysiące obiektów w Polsce. Zgodnie z polskim prawem Totalizator Sportowy ma obowiązek przekazywania 20 proc. kwoty dopłat do gier liczbowych i loterii na wspieranie kultury narodowej. 77 proc. kwoty dopłat przekazywana jest dla sportu i 3 proc. na zdrowie. Pieniądze trafiają do Funduszu Promocji Kultury, Funduszu Promocji Kultury Fizycznej oraz Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Wzrost sprzedaży spółki wpływa na wysokość dopłat na kulturę.

Mecenat polskiej kultury i sportu
Gracze wybierający produkty LOTTO przeznaczają część kwoty na celowe fundusze, z których środki są wykorzystywane na rozwój kultury, sportu oraz ochronę zdrowia. Każdego dnia przekazuje się około 410 tys. zł. Z dofinansowania TS odbyło się wiele festiwali (m.in. Festiwal Malta 2012, na który przeznaczono 1 000 000 zł) oraz rozbudowane zostały kolekcje w muzeach, remonty oraz przebudowy muzeów i teatrów m.in. Pałacu Czartoryskich w Krakowie(999 762 zł), Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2 689 768 zł) i wielu innych. Wspiera bezpośrednio realizację projektów szczególnie istotnych dla polskiej kultury m.in. organizację wystawy „Sara Lipska. W cieniu Mistrza”, która to odbywała się w ramach obchodów Roku Jubileuszowego 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie. Totalizator angażuje się w ogromną ilość inicjatyw i wydarzeń kulturalnych m.in. obchody 100-lecia Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczestniczy również w akcjach na rzecz potrzebujących, pokrzywdzonych przez los.

Warto podkreślić, że w 2011 roku Totalizator Sportowy przeznaczył na sport, kulturę i zdrowie 101 proc. GGR (Gross Gambling Revenue, czyli przychody minus teoretyczna wypłacalność, koszty operacyjne i podatek). Wynik ten okazał się być najlepszym w Unii Europejskiej. Średnia wynosiła zaledwie 68 proc.

Totalizator Sportowy to jeden z najważniejszych filarów finansowych polskiego sportu i mecenas kultury narodowej. Wkłady płynące z totalizatora stanowią ponad połowę budżetu spośród wszystkich programów pomocowych. Rekordowe wpływy z gier liczbowych zapewniły przekazanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki ogromnych sum pieniędzy na ochronę dziedzictwa narodowego i edukację. Grając w gry liczbowe, pamiętajmy, że z każdej wydanej złotówki Lotto przekazuje 0,19 gr. na polską kulturę, sport i zdrowie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Karol
6 miesięcy temu
Totolotek cię nie buja,ty mu 100 on ci obiekty sportowe
newski142
12 miesięcy temu
Grałem przez czterdzieści lat , nie wygrałem więcej niż w przeliczeniu około 900zł,amiesiecznie jak obliczyłem wdawałem od 800 do tysiąca zł, aż się złapałem za głowę, {4 wygrane przez ten czas grania, 2 x500, 1x 560,1x950zł}
Niemiec
2 lata temu
pisu pisu pisu pisu
keram
3 lata temu
Wystarczy spojrzeć na kumulacje. Gram z 15 lat. NIGDY nie było tak małych przyrostów kumulacji.
Lotek
3 lata temu
Każdy kto gra w lotto wie ,że wygrane drastycznie spadły odkąd pis przejął władzę. Tak już mają.