Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jaki podatek trzeba zapłacić od wygranej ?
Fot. GVision/iStockphoto

Wygrana w Lotto to marzenie wszystkich graczy. Szczęśliwy posiadacz wygranego kuponu nie dostanie jednak do ręki całej kwoty. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że od wygranych musi zapłacić podatek. Jego wysokość jest uzależniona od kwoty. W przypadku trafienia "trójki" czy "czwórki" istnieje spora szansa na ominięcie podatku.

Wygrana w Lotto

Zwolnione z podziału z fiskusem są osoby, których jednorazowa wygrana nie przekracza 2280 zł. W przypadku wygranych w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grach telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, których kwoty przewyższa 2280 zł trzeba liczyć się z tym, że organizator pobierze podatek w wysokości 10 proc.

Konkursy w mediach

Progiem granicznym w konkursach i grach organizowanych przez środki masowego przekazu, konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu oraz nagrodami związanymi ze sprzedażą premiową jest 760 zł.

Wygrane w kasynach bez podatku

Wygrane w kasynach, wideo loteriach, grach na automatach są wolne od podatku. Cała kwota wygranej trafi w ręce zwycięzcy pod warunkiem, że urządzenia są prowadzone przez uprawnione osoby.

Względy prawne

Zgodnie z art. 30 ust.1 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek pobierany jest od dochodów uzyskanych z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową. W tych sytuacjach pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 proc. wygranej lub nagrody i nie jest on pomniejszony o koszty jego uzyskania. Otrzymujący nagrodę jest zwolniony z samodzielnej opłaty podatku od wygranej i ze składania deklaracji roczne w roku, którym otrzymał nagrodę.
Terminarz losowań
  PN WT ŚR CZ PT SO ND
Lotto
godz: 21:40
             
Joker
godz: 21:40
             
Kaskada
godz: 21:40
             
Multi Multi
11:00 i 21:40
             
Mini Lotto
godz: 21:40
             
BAZA WIEDZY
lata miesiące
miesięczna kwartalna
równe malejące