Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jaki podatek trzeba zapłacić od wygranej ?

0
Podziel się:

W grach liczbowych i loteriach prowadzonych przez Totalizator Sportowy wolne od podatku są wyłącznie niektóre wygrane. Szczęśliwi wygrani będą musieli podzielić się wygraną z fiskusem.

Jaki podatek trzeba zapłacić od wygranej ?
(GVision/iStockphoto)

*Wygrana w Lotto to marzenie wszystkich graczy. Szczęśliwy posiadacz wygranego kuponu nie dostanie jednak do ręki całej kwoty. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że od wygranych musi zapłacić podatek. Jego wysokość jest uzależniona od kwoty. W przypadku trafienia "trójki" czy "czwórki" istnieje spora szansa na ominięcie podatku. *

Wygrana w Lotto

Zwolnione z podziału z fiskusem są osoby, których jednorazowa wygrana nie przekracza 2280 zł. W przypadku wygranych w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grach telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, których kwoty przewyższa 2280 zł trzeba liczyć się z tym, że organizator pobierze podatek w wysokości 10 proc.

Konkursy w mediach

Progiem granicznym w konkursach i grach organizowanych przez środki masowego przekazu, konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu oraz nagrodami związanymi ze sprzedażą premiową jest 760 zł.

Wygrane w kasynach bez podatku

Wygrane w kasynach, wideo loteriach, grach na automatach są wolne od podatku. Cała kwota wygranej trafi w ręce zwycięzcy pod warunkiem, że urządzenia są prowadzone przez uprawnione osoby.

Względy prawne

Zgodnie z art. 30 ust.1 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek pobierany jest od dochodów uzyskanych z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową. W tych sytuacjach pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 proc. wygranej lub nagrody i nie jest on pomniejszony o koszty jego uzyskania. Otrzymujący nagrodę jest zwolniony z samodzielnej opłaty podatku od wygranej i ze składania deklaracji roczne w roku, którym otrzymał nagrodę.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)