Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Samorządy w Polsce wydają fortunę. Skąd mają na to pieniądze?

0
Podziel się:

Ponad 206 mld zł to roczny budżet polskich samorządów, a więc miast, miasteczek, gmin… Ta gigantyczna suma jest zaledwie o jedną czwartą mniejsza niż wydatki z budżetu państwa, przeznaczane m.in. na wojsko, służbę zdrowia, czy edukację.

Samorządy w Polsce wydają fortunę. Skąd mają na to pieniądze?

Ponad 206 mld zł to roczny budżet polskich samorządów, a więc miast, miasteczek, gmin... Ta gigantyczna suma jest zaledwie o jedną czwartą mniejsza niż wydatki z budżetu państwa, przeznaczane m.in. na wojsko, służbę zdrowia, czy edukację.

Gdy co dzień słyszymy o decyzjach podejmowanych przez polityków, parlament, to coraz częściej zdarza nam się zapomnieć, że to lokalne władze mają dużo większy wpływ na nasze życie. To, co się dzieje z drogą przy naszym domu, jakiej jakości woda płynie w naszym kranie – na to wszystko mają wpływ lokalni urzędnicy.

Pieniądze przeznaczone przez samorząd na inwestycje w przedszkola, drogi, baseny itp. są większe niż środki na ten cel zarezerwowane w budżecie centralnym. To dzięki lokalnym inwestycjom, aż 5 milionów mieszkań w całej Polsce podłączonych jest do wodociągów i aż 3 miliony do kanalizacji.

Skąd samorządy mają na to pieniądze? 38 proc. dochodów pochodzi, z podatku PIT – nie licząc dotacji i subwencji od państwa to, aż jedna trzecia budżetu. Inne źródła to m.in., podatek od nieruchomości (20 proc.), dochody z majątku (8 proc.) czy podatek CIT (7 proc.).

Czym zajmują się poszczególne samorządy. Na co wydają pieniądze mieszkańców? Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo z serii Statistica.

statistica
związek miast polskich
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)