Na skróty
IPN umorzył śledztwo ws. zbrodni w stalinowskim więzieniu
2008-12-08 16:44

IPN umorzył śledztwo ws. zbrodni w stalinowskim więzieniu


Pion śledczy IPN w Poznaniu umorzył w poniedziałek śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznych popełnionych na więźniach Centralnego Więzienia we Wronkach w latach 1945-1956.

Jak podano na stronach internetowych IPN, wątek postępowania co do znęcania się psychicznego i fizycznego nad więźniami przez naczelników i strażników umorzono wobec "śmierci sprawców przestępstwa" lub też ich niewykrycia.

Wątek śledztwa dotyczący pobić oraz fizycznego i psychicznego znęcania się nad więźniami przez innych współwięźniów - działających na zlecenie działu specjalnego UB w Poznaniu - umorzono wobec "braku ustawowych znamion zbrodni komunistycznej" oraz przedawnienia karalności przestępstw.

Zgodnie z ustawą o IPN, zbrodnię komunistyczną może popełnić tylko funkcjonariusz PRL.

Z powodu niewykrycia sprawców lub też ich śmierci, umorzono z kolei wątek podżegania przez oficerów UB więźniów do współpracy, polegającej na biciu oraz fizycznym i psychicznym znęcaniu się nad innymi więźniami.
Giełda na żywo

Sesja na Wall Street. Silne umocnienie dolara

W centrum uwagi znalazła się szefowa Fed, która zdradziła, kiedy stopy..."Brak dostatecznych danych uzasadniających popełnienie przestępstwa" był zaś podstawą umorzenia jeszcze innego wątku - zabójstw co najmniej 217 więźniów przez strażników.

Osoby uznane w śledztwie za pokrzywdzone mogą złożyć zażalenie do sądu na jego umorzenie. IPN informuje, że odpis postanowienia o umorzeniu można odebrać do 31 grudnia 2008 r. w sekretariacie oddziałowej komisji ścigania zbrodni przeciwko narodowi polskiemu w Poznaniu ul. Rolna 45a, pok. 103.

Więzienie we Wronkach w Wielkopolsce było jednym z najcięższych w okresie stalinowskim. W latach 1945-1956 przeszło przez nie ponad 15 tys. więźniów politycznych: działaczy politycznych II RP, żołnierzy AK i innych formacji niepodległościowych. We Wronkach siedzieli m.in. Wiesław Chrzanowski, gen. AK Stanisław Tatar, gen. Stefan Mossor, słynny pilot Stanisław Skalski.(PAP)

sta/ dom/ bno/ mhr/

Tagi:śledztwo, Polska, dom, ipn, więzienie, zbrodnia, umorzenie, stalinowski


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.