Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Działalność gospodarcza w Polsce. Co hamuje rozwój?

0
Podziel się:

Prawie połowę PKB w Polsce wypracowują małe i średnie firmy.

Działalność gospodarcza w Polsce. Co hamuje rozwój?
(istockphoto)

Niestety na drodze szybkiego wzrostu stoją skomplikowane przepisy i wysokie koszty prowadzenia działalności. Eksperci ostrzegają przed ucieczką firm za granicę. Już dziesiątki tysięcy firm otworzyło się w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech.

Mały i średni biznes to koło zamachowe polskiej gospodarki. Mikro, małe i średnie firmy, czyli takie które zatrudniają do 249 pracowników stanowią 99 proc. wszystkich przedsiębiorstw w Polsce i odpowiadają za stworzenie aż 70 proc. miejsc pracy w naszym kraju, generując jednocześnie 48,5 proc. polskiego PKB. Według danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, spośród wszystkich grup przedsiębiorstw, największy udział w tworzeniu PKB mają mikroprzedsiębiorstwa (około 30 proc.).

- Znaczący wpływ na rozwój i produktywność małych i średnich firm, które są fundamentem polskiej przedsiębiorczości, może mieć uproszczenie obecnie obowiązujących regulacji, np. podatkowych, administracyjnych, prawnych - mówi Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor. - Pracodawcy i właściciele firm, chcąc przede wszystkim skupić się na prowadzeniu biznesu, otwarcie przyznają w badaniach, że każde uproszczenie i ułatwienie obowiązujących procedur może mieć znaczący wpływ na efektywność biznesową tak dla przedsiębiorstwa, jak i dla gospodarki.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor spytało przedstawicieli MŚP, co mogłoby im pomóc w prowadzeniu działalności gospodarczej. Na pierwszych miejscach przedsiębiorcy wymienili bardziej czytelne przepisy i uproszczenie systemu podatkowego. Co ciekawe, zależy im na tym w większym stopniu niż na obniżce podatków.

Opinie respondentów badania BIG InfoMonitor pokrywają się z odpowiedziami przedsiębiorców, którzy wzięli udział w badaniu Światowego Forum Gospodarczego (WEF), publikującego ranking konkurencyjności gospodarek różnych krajów. Ankietowani w tym badaniu przedstawiciele firm jako największy problem dla konkurencyjności polskiej gospodarki wskazali prawo podatkowe oraz bariery prawa pracy.

Z kolei wśród mocnych stron Polski wymienia się: niski poziom przestępczości, stabilność cen oraz stabilną sytuację ustrojową i odpowiednie przepisy dewizowe . W tym roku w rankingu WEF Polska zajęła 41. miejsce wśród 140 klasyfikowanych państw.

Polskie firmy uciekają za granicę

Dalsze tworzenie systemu przyjaznego przedsiębiorcom będzie z pewnością jednym z kluczowych zadań stojących przed polskimi ustawodawcami - podkreśla Mariusz Hildebrand z BIG INfoMonitor. - W dobie globalizacji, przy niesprzyjających warunkach w kraju, coraz więcej przedsiębiorców może bowiem decydować się na założenie firmy poza jego granicami.

Z zeszłorocznych szacunków brytyjskiego Centre for Entrepreneurs wynika, że Polacy otworzyli w Wielkiej Brytanii blisko 22 tys. firm, a kolejnych 65 tys. Polaków jest samozatrudnionych. Z kolei, jak szacuje polska ambasada w Berlinie, u naszego zachodniego sąsiada, do końca 2014 r. zostało zarejestrowanych ok. 180 tys. samych tylko jednoosobowych przedsiębiorstw z udziałem polskich obywateli.

Polacy chętnie zakładają firmy w Czechach, gdzie prowadzenie działalności jest dużo tańsze i prostsze. - Dużo firm ucieka do Czech - komentuje doradca podatkowy dr Jacek Zieliński. Według niego system podatkowy jest tam prostszy niż w Polsce, choć - jak przyznał - nasz z kolei jest prostszy niż niemiecki. Podatek CIT w Czechach wynosi 19 proc., a PIT 15 proc. Biznes ma jednak liczne ulgi i przywileje. Czytaj więcej na ten temat...

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)