Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Karolina Szczęsna
|

Polska inicjatorem zmian uszczelniania VAT w Unii. "System musi być naprawiony jak najszybciej"

5
Podziel się:

Wiceminister finansów i wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej Piotr Walczak powiedział, że Polska nie może czekać aż UE wprowadzi nowe metody walki z tzw. karuzelami VAT, bo system trzeba uszczelniać teraz. Dodał, że Polska była inicjatorem tych zmian.

Komisja Europejska dostrzega problem wyłudzeń VAT
Komisja Europejska dostrzega problem wyłudzeń VAT (Shutterstock/bleakstar)

- Polska nie może czekać, aż UE wprowadzi nowe metody walki z tzw. karuzelami VAT, bo system trzeba uszczelniać teraz - uważa Piotr Walczak, wiceminister finansów i wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej.

Przepisy w sprawie walki z transgranicznymi oszustwami związanymi z wyłudzaniem podatku VAT w UE zaproponowała w środę Komisja Europejska. Mają one zmienić zasadę poboru podatków w transakcjach między państwami członkowskimi i znacznie ograniczyć skalę oszustw.

- Jako kraj jesteśmy liderem w tym zakresie [walki z karuzelami VAT - red.]. Od dawna naciskamy na KE w tym zakresie. Nawet ja wielokrotnie, zarówno w Parlamencie Europejskim jak i Komisji Europejskiej, apelowałem o te zmiany. Na szczęście KE i inne kraje zaczynają dostrzegać ten problem, ale - podkreślam - to Polska była jednym z inicjatorów tych zmian - powiedział w czwartek Walczak dziennikarzom w Białymstoku.

Zobacz także: Zobacz też: „Wyłudzili 60 mln zł” Wśród zatrzymanych były poseł Twojego Ruchu i SLD

Wiceszef KAS uczestniczył w wojewódzkich obchodach święta Krajowej Administracji Skarbowej, które odbyły się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.

Walczak dodał, że zmiany, które proponuje KE nastąpią "za wiele lat".

- My nie mamy tyle czasu. Musimy tak naprawdę uszczelniać system dzisiaj, a nie czekać na rozwiązania, które wejdą za trzy, pięć czy osiem lat. W związku z tym na pewno musimy zintensyfikować te działania w naszym kraju, jest jeszcze wiele pomysłów - powiedział Walczak.

Wskazał przy tym na procedowaną nową ustawę o systemie monitorowania, która ma umożliwić geolokalizację pojazdów przewożących towary - jak to ujął - "obarczone dużym ryzykiem oszustwa". Dodał, że jest to ustawa "praktycznie bezkosztowa" i dla budżetu państwa, i dla przedsiębiorców, którzy nie będą musieli kupować urządzeń monitorujących.

- A dostaną darmową aplikację, bądź będziemy korzystali z ich urządzeń, jeśli takie mają - powiedział Walczak.

Podkreślił, że służbom pracującym na rzecz uszczelnienia systemu zależy na tym, by wprowadzane rozwiązania nie skutkowały kosztami po stronie przedsiębiorców.

- To jest ta idea, która nam przyświeca - dodał.

autor: Izabela Próchnicka

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Kita
7 lat temu
Stare dziady brukselskie muszą mieć czas na opracowanie nowej metody okradania państw narodowych w Europie. VAT już się zgral a oni muszą mieć kasę na swoje zabawy i apanaźe i dlatego dali sobie czas na zmianę przepisów .
Aa
7 lat temu
to jedyne co pis zrobił dobrze - że kontynuował politykę uszczelniania vatu zapoczątkowaną przez poprzedni rząd b(o jak wiadomo od kilku lat za stal jest 0% vatu i już nie można było robić wałków) tak że dobrze że ten rząd zapomniał zatrzymać tę politykę.
Marks
7 lat temu
potrzeba pieniędzy na socjal: emerytów, księży, 500+ (lep na urodzenie niewolników, którzy będą płacić 80% podatki)
permanentny
7 lat temu
Moim zdaniem to proste.Zakupy Polaków tam powinny być poświadczane przez ichni urząd skarbowy pod względem wartości.I u nas nasz urząd skarbowy powinien współpracować z tamtym urzędem i sprawdzić naocznie co sprowadzono.NAOCZNIE.I już sprawa rozwiązana. Znów tyle zakupów Polacy nie robią tylko wiele firm jest w to naraz zaangażowanych.I poleca wtedy łby.
cvq
7 lat temu
Zanim te flegmatyki z Brukseli coś zrobią to następne dziesiątki miliardów będą bezpowrotnie stracone. To jest to ich przyspieszenie.