Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Nordea zakazuje pracownikom kupowania bitcoinów

37
Podziel się:

Argumentuje to m.in. dużym ryzykiem i wykorzystywaniem kryptowalut w przestępstwach finansowych.

Pracownicy największego skandynawskiego banku nie będą mogli kupować bitcoinów.
Pracownicy największego skandynawskiego banku nie będą mogli kupować bitcoinów. (Pixabay.com/Domena publiczna)

Kolejne banki, nie tylko w Polsce, idą na wojnę z bitcoinami. Nordea zamierza wprowadzić zakaz kupowania kryptowalut przez wszystkich pracowników banku. A jest ich blisko 31,5 tys. Argumentuje to m.in. dużym ryzykiem i wykorzystywaniem bitcoinów w przestępstwach finansowych.

Największy skandynawski bank, z siedzibą w Sztokholmie, wysłał w poniedziałek notatkę do wszystkich swoich pracowników. Informuje w niej, że handel bitcoinami i każdą inną kryptowalutą nie będzie akceptowany przez władze banku - donosi agencja Bloomberg.

Informacje te potwierdziła rzeczniczka Nordei. Afroditi Kellberg wskazała, że negatywne stanowisko wobec bitcoinów przyjął zarząd, a zakaz ma wejść w życie od 28 lutego.

Restrykcyjne przepisy obejmą około 31,5 tys. pracowników Nordei, a więc wszystkie osoby zatrudnione niezależnie od departamentu. Wcześniej podobny zakaz obowiązywał znacznie węższy krąg osób.

Od zakazu będą drobne wyjątki, m.in. w odniesieniu do pracowników, którzy przed wejściem w życie tych regulacji zakupią kryptowaluty. Nie będą musieli ich sprzedawać.

Zobacz także: Prezes kolejnego banku ostrzega przed kryptowalutami. "To niebezpieczne"

Zarząd Nordei sygnały o bardzo negatywnym nastawieniu do kryptowalut wysyłał już wcześniej. Bloomberg przypomina, że w grudniu prezes Casper von Koskull w jednym z wywiadów nazwał bitcoina absurdalnym tworem, którego konstrukcja przeczy logice. Podkreślał też, że są one wykorzystywane w różnego rodzaju przestępstwach finansowych.

Przypomnijmy, że bitcoin to rodzaj wirtualnej waluty, która nie ma fizycznej postaci, a istnieje jako cyfrowy zapis elektroniczny np. na telefonie czy w komputerze. Żadna instytucja nie pełni nadzoru nad nią. Jedną z jej cech charakterystycznych jest anonimowość jej posiadaczy. Tym samym często wykorzystywana jest m.in. do prania brudnych pieniędzy.

O działaniach podobnych do Nordei w Polsce jeszcze się nie mówi, ale już pierwsze banki wypowiadają umowy firmom, których działalność jest powiązana z bitcoinami. Głośnym przykładem jest BZ WBK, którego klienci otrzymują z tego powodu wypowiedzenia umów do rachunków bankowych. Sprawę tę opisywaliśmy TUTAJ.

- W moim przekonaniu to, co się dzieje w tej chwili z kryptowalutami, to bańka i czysta spekulacja - mówił w rozmowie z money.pl Bruton Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego. - Banki mogłyby znaleźć setki sposobów, by zarabiać na bitcoinie. Nie robią tego, bo to jest po prostu niebezpieczne - zaznacza. I odradza szukania szybkich pieniędzy na kryptowalutach.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
ursus
6 lat temu
Nordea to ZŁODZIEJE! razem z Alior Bankiem oszukali mnie kilka lat temu proponując "systematyczne oszczędzanie". Poinformowano mnie, że mogę wypłacić te pieniądze w każdej chwili bez żadnego "potrącenia", za to z odpowiednim procentem... A tu okazje się, że chcąc wycofać się z tego matrixu mogę dostać od nich tylko POŁOWĘ? Gdzie moja kasa, pytam się!
Rob
6 lat temu
Banki trzesa portkami bo nie ma juz jeleni co trzymaja u nich kase za 1.5 % rocznie
krylan
6 lat temu
Ja wlasnie sprzedalem po trzech latach 500000 bitow! :)
Trollglodyta
6 lat temu
A jak to jest mieć bitkonia?
swistak
6 lat temu
Krypto waluta służy do prania pieniędzy, ktoś miał głowę na karku że coś takiego wymyślił. Wielu na tym zarobi dodatkowo ale zdecydowanie więcej straci, Ci którym uda się wypompować z tego balona kasę śmiać się będą z naiwniaków którym ostanie się jedynie flak po pękniętym balonie. Życie.
...
Następna strona