Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

UOKiK interweniuje. Banki i firmy pożyczkowe rezygnują z pobierania części opłat windykacyjnych

6
Podziel się:

- Takie działania muszą być podejmowane stopniowo - upomina prezes UOKiK.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał. (Gina Sanders)

UOKiK skontrolował zasady pobierania opłat windykacyjnych przez instytucje finansowe. - Bez względu na branżę. Takie działania muszą być podejmowane stopniowo – zaznaczył prezes Marek Niechciał.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ustalił, jakimi kosztami instytucje finansowe obciążają konsumentów za wysłanie upomnienia czy wizytę windykatora oraz w jakiej kolejności stosują te środki i jak często.

Interwencja była odpowiedzą na skargi na wysokość opłat windykacyjnych pobieranych przez banki, firmy pożyczkowe i SKOK-i.

Zobacz także: UOKiK wziął się za Getback. Nieprawidłowości przy windykacji i sprzedaży obligacji:

– Nie ulega wątpliwości, że długi trzeba spłacać, dlatego gdy konsument spóźnia się z uregulowaniem raty, firmy mają prawo przypomnieć mu o zaległościach. Jednak opłaty, które pobierają za czynności windykacyjne, mają odpowiadać kosztom faktycznie ponoszonym. Bez względu na branżę. Takie działania muszą być podejmowane stopniowo – od najmniej kosztownych do tych najwyższych. Poza tym, muszą być rozłożone w czasie, żeby konsument mógł się zapoznać z monitem i uregulować zaległość – zaznaczył Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Po tym, jak sprawą zainteresowała się Urząd, niektóre instytucje finansowe, jak choćby Aasa, Bank BPH, czy Handlowy zrezygnowały pobierania części opłat. Inne obniżyły stawki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Altace
6 lat temu
Ja raz dostałem monit, przyznaje, jak sie spoznilem z rata bo zaponialem przelac… I przyznaje ze zrobiłem to w ciągu godziny…. nie jest to przyjemne, ale no niestety, prośby nie dzialaja, dopiero taki dokument potrafi dac kopa i wtedy człowiek się spreza
andrzey
6 lat temu
A co jeszcze może banki i firmy maja łaskawie prosić dluznika o splate. Chyba musza być jakies srodki aby egzekwowac dlugi
ggw
6 lat temu
Kruk krukowi oka nie wykole !!!!!! Bandyckie państwo które pozwala na "wolną amerykankę" firmom windykacyjnym i banksterom. Za PRL wszyscy ci złodzieje,zbóje poszliby za kratki ale za III RP każda niegodziwośc jest dozwolona !!!! bo nic się z tym nie robi!!! Trudno sie dziwic ,na czele rzadu bankster który wkręcił tysiące polaków w franki i polisolokaty !!!!!
Klient
6 lat temu
Gdzie są pozostałe banki, które stosują podobne praktyki na przykład dla kart kredytowych. Należy sprawdzić cały system bankowy. Czy wszystkie usługi bankowe w tabelach opłat i prowizji są wyceniane zgodnie z ponoszonymi przez bank realnymi kosztami. Kilku dużych naciągaczy powinno się znaleźć na tej liście.
uuu
6 lat temu
Jak pamiętam regułą jest (było)wysyłanie ponagleń dzień po dniu co daje zawsze 2x20 albo 2x30 zł Taki tam banalny numer mafii białych kołnierzyków. Dzięki sprawności poczty tą metodą można wysłać 5-7 ponagleń i wszystkie uda się skasować zgodnie z zw. prawem.