Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bez szans na szybkie zmiany na rynku franka

0
Podziel się:

Minął już ponad rok, odkąd Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) wprowadził maksymalny limit dla kursu franka do euro na poziomie 1,20 i ostatnie komentarze ze strony przedstawicieli banku sugerują utrzymanie tego stanu rzeczy co najmniej przez kilka kolejnych miesięcy. Prezes banku centralnego Thomas Jordan stwierdził w czwartkowym wywiadzie, że SNB nadal widzi konieczność w utrzymaniu limitu na EURCHF i nie wyklucza dalszych działań dla ochrony szwajcarskiej gospodarki. Według Jordana wzrost gospodarczy w przyszłym roku pozostanie słaby, a pomimo wprowadzenia limitu frank wciąż jest za mocny, aby poprawić kondycję krajowych eksporterów.

Od momentu ustalenia limitu na EURCHF, nie cichną spekulacje, że bank centralny zdecyduje się na dalsze osłabienie franka. Najtrwalsza reakcja rynkowa trwa obecnie od września tego roku, kiedy po połączonej akcji EBC i Fed (zapowiedź programów OMT i QE3) inwestorzy uwierzyli w znaczącą poprawę sytuacji na rynkach finansowych, która powstrzyma ucieczkę kapitału w bezpiecznego franka i skłoni SNB do sztucznego podwyższenia kur-su EURCHF, aby przyspieszyć odbudowę gospodarki. Jednak wstrzemięźliwość banku centralnego okazała się słuszna, patrząc jakie problemy wciąż toczą Europę (kwestia Grecji i Hiszpanii) oraz USA (klif fiskalny) i ryzyko ponownej ucieczki kapitału w stronę Szwajcarii nie zmalało. Przy niepewnym otoczeniu zewnętrznym próby podwyższenia limitu mogą mieć katastrofalne skutki dla reputacji banku centralnego, jeśli za wysokie koszty wal-ki z rynkiem (wzrost rezerw walutowych, które już sięgają prawie 70% szwajcarskiego PKB) zmusiłyby SNB do odpuszczenia pola i powrotu do 1,20. Stąd nie ma co
liczyć na szybką zmianę limitu, co powoli zaczyna być uwzględniane w swobodnie opadającym kursie EURCHF do 1,2045 dziś z jeszcze 1,2180 17 września.

Powyższa analiza stanowi wyraz opinii i poglądów autora i nie powinna być traktowana jako rekomendacja dokonania transakcji na instrumentach finansowych.

alior bank
komentarze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)