Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chińska gospodarka uniknie twardego lądowania?

0
Podziel się:

Opublikowane na przełomie tygodnia dane dotyczące chińskiej gospodarki pozytywnie zaskoczyły. We wrześniu eksport Państwa Środka rósł w tempie 9,9% r/r, niemal dwukrotnie szybciej niż zakładały rynkowe prognozy. Poprawiła się także dynamika importu, a całkowita nadwyżka w bilansie handlowym wyniosła 27,7 mld USD, o 7 mld pokonując oczekiwania. Dane są wyraźnie pokrzepiające i pokazują, że dotychczasowa polityka władz chińskich na rzecz pobudzenia wzrostu gospodarczego przynosi pozytywne efekty. Jednocześnie jednak powstają obawy, czy czasem raporty statystyczne nie zostaną mylnie odebrane przez rząd w Pekinie, który powstrzyma się przed udzielaniem dalszego wsparcia. To samo tyczy się polityki Ludowego Banku Chin, dla którego poniedziałkowe dane informujące o spadku inflacji oznaczają poszerzenie pola do działania w kwestii luzowania polityki monetarnej.

Kondycja światowej gospodarki w dużym stopniu zależy od skali i tempa spowolnienia w Chinach, drugiej gospodarce świata, i za pocieszające należy uznać słabnięcie zagrożenia wystąpienia twardego lądowania. Biorąc pod uwagę wciąż złą sytuację ekonomiczną w Europie, która w pewnym stopniu odbija się na wynikach Chin, konieczne wydaje się kontynuowanie działań stymulujących wzrost do czasu, aż nie będzie pewności, że udało się uniknąć czarnego scenariusza. Dlatego też zwiększona uwaga będzie towarzyszyć czwartkowej publikacji dyna-miki PKB za trzeci kwartał, gdzie spodziewane jest przyhamowanie tempa do 7,4% r/r wobec 7,6% w drugim kwartale, co będzie najsłabszym wynikiem od trzech lat. Od podsumowania przeszłości istotniejsze mogą być jednak informacje o przyszłości i z ostateczną oceną sytuacji w chińskiej gospodarce będzie trzeba poczekać do 24 października, kiedy opublikowany zostanie wstępnych odczyt indeksu PMI dla przemysłu.

Powyższa analiza stanowi wyraz opinii i poglądów autora i nie powinna być traktowana jako rekomendacja dokonania transakcji na instrumentach finansowych.

alior bank
komentarze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)