Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niebezpieczny precedens

0
Podziel się:

W sobotę Cypr porozumiał się z przedstawicielami strefy euro w sprawie pomocy finansowej w wysokości 10 mld euro, jednak warunki postawione dla pomocy wywołały powszechne zakłopotanie. Pośród szeregu zobowiązań, Nikozja zgodziła się na obłożenie wkładów depozytowych jednorazowym podatkiem w wysokości 6,7% dla depozytów do 100 tys. euro oraz 9,9% dla kwoty powyżej tego pułapu. Dzięki takiemu rozwiązaniu wielkość transferu pomocowego mogła zostać zmniejszona z pierwotnie rozważanych 17 mld euro, które stanowią niemal równowartość PKB kraju i istniało zagrożenie, że Cypr nigdy nie będzie w stanie zwrócić pożyczonych środków. Z tytułu opodatkowania depozytów Nikozja ma uzyskać 5,8 mld euro.

Taksacja depozytów w pierwszym momencie przynosi szok dla rynków finansowych, gdyż rodzi precedens, który może stać się stałym elementem przyszłych planów pomocowych i w efekcie wzrost obaw o stabilność sektora finansowego w Europie przyniesie run na banki w krajach o wyższym poziomie ryzyka niewypłacalności. Ostateczna skala opodatkowania nie jest jeszcze przesądzona – do poniedziałku odłożono głosowanie w cypryjskim parlamencie nad ustawą regulującą podatek (godz. 15:00), a od niedzieli Nikozja prowadzi negocjacje z Brukselą w sprawie zmiany stawek podatkowych na 3% dla niższych wkładów i 12,5% dla reszty. Ale pierwsza informacja już trafiła do serwisów informacyjnych, przynosząc szeroką przecenę euro oraz inne oznaki wzrostu awersji do ryzyka. Pytaniem na teraz jest, czy rzeczywiście „przypadek cypryjski” nie zostanie powtórzony przy innym planie pomocowym? Biorąc pod uwagę specyfikę sektora bankowego na Cyprze, prawdopodobieństwo zastosowania podobnych rozwiązań np. w Hiszpanii jest niskie. Wielkość
depozytów (68 mld euro) w relacji do PKB Cypru dwukrotnie przekracza średnią unijną, a wkłady w ponad jednej trzeciej należą do zagranicznych podmiotów i dlatego alternatywny pakiet ratunkowy w postaci samej pożyczki na 17 mld euro oznaczałby poniesienie kosztów pomocy (w postaci późniejszej surowej konsolidacji fiskalnej) wyłącznie przez obywateli Cypru.

Otwarcie obecnego tygodnia będzie nerwowe na rynku FX, a paliwem dla kontynuacji przeceny euro może być rozwój sytuacji na europejskim rynku długu, tj. wzrost rentowności obligacji państw peryferyjnych. Jednak jeśli najbliższe dni nie przyniosą dowodów nasilenia się transferów kapitałowych z państw peryferyjnych do np. Niemiec, sytuacja na rynkach finansowych powinna ponownie się ustabilizować, analogicznie do sytuacji sprzed miesiąca po ogłoszeniu wyników wyborów we Włoszech.

Powyższa analiza stanowi wyraz opinii i poglądów autora i nie powinna być traktowana jako rekomendacja dokonania transakcji na instrumentach finansowych.

alior bank
komentarze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)