Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podsumowanie minionego tygodnia

0
Podziel się:

W podsumowaniu minionego tygodnia czytaj m.in. o sytuacji złotego.

Podsumowanie minionego tygodnia

Podsumowanie minionego tygodnia

Pominięcie w oficjalnych rozmowach na zeszłotygodniowym szczycie UE tematów związanych z Grecją i Hiszpanią nie było takim rozczarowaniem, jak usztywnienie stanowiska Niemiec przeciw szybkiemu wykorzystanie środków z europejskiego funduszu ratunkowego na dokapitalizowanie sektora bankowego. Jakkolwiek zgoda Berlina na pożyczkę dla madryckiego rządu i wypłatę transzy dla Grecji jest przesądzona, tak kwestia wsparcia banków może stać się kolejnym źródłem niepewności wokół perspektyw strefy euro. (więcej str. 2)

Po zwycięstwie Partii Ludowej premiera Mariano Rajoya w wyborach regionalnych w Galicji oraz utrzymaniu ratingu (Baa3) dla Hiszpanii przez agencję Moody's istotnie skurczyła się liczba przeszkód na drodze do zwrócenia się przez Madryt o pomoc z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Decyzja nie zostanie jednak podjęta wcześniej, jak w listopadzie.

Eksperci troiki zakończyli wizytację w Grecji, na podstawie której wydany ma być raport podsumowujący realizację reform. Raport zapewne będzie się krytycznie odnosił do postępów prac, co nie powinno powstrzymać wypłaty kolejnej transzy pomocy (decyzja prawdopodobnie 12.11. na posiedzeniu Eurogrupy), ale otworzy dyskusję o kolejnej restrukturyzacji długu kraju.

Opublikowane w ubiegłym tygodniu przez GUS wrześniowe dane z Polski wskazują na kontynuację spowolnienia gospodarczego. Pierwszy od trzech lat spadek produkcji przemysłowej (-5,2% r/r) oraz słabnąca presja inflacyjna (3,8% r/r) powinny być wystarczającymi argumentami za obniżką stóp pro-centowych w listopadzie.

Miniony tydzień przyniósł serię dobrych danych makroekonomicznych z USA (lepsze od prognoz wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, rekordowe odczyty z rynku mieszkaniowego), jednak oznaki poprawy w gospodarce nie powinny wpływać na ograniczenie ekspansywnej polityki monetarnej przez Fed. (więcej na str. 2)

Mimo że w III kwartale chińska gospodarka osiągnęła tempo wzrostu najsłabsze od siedmiu kwartałów (7,4% r/r), cząstkowe dane za wrzesień (bilans handlu zagranicznego, produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna) sugerują, że Państwo Środka stopniowo zaczyna odbijać od dna.

W pełnej wersji raportu przeczytasz:

  • Podsumowanie minionego tygodnia
  • Przegląd rynku
  • Waluty światowe: To może być tydzień wyczekiwania
  • Rynek złotego: PLN słabnie, ale powoli
  • Istotne wydarzenia nadchodzącego tygodnia
alior bank
raport
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)