Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podsumowanie minionego tygodnia

0
Podziel się:
Podsumowanie minionego tygodnia

Podsumowanie minionego tygodnia

RPP zgodnie z oczekiwaniami obniżyła stopy procentowe o 25 pb. Referencyjna stawka wynosi obecnie 4,25%. Komentarz prezesa NBP Marka Belki oraz wymowa komunikat po posiedzeniu zwiastują kolejną obniżkę o 25 pb w styczniu. Potem oczekujemy pauzy przynajmniej do marca.

Podczas ostatniego posiedzenia Rada Zarządzająca EBC dyskutowała na temat obniżek stóp procentowych, w tym wprowadzenia ujemnej stopy depozytowej. Stopy w grudniu zostały pozostawione bez zmian (referencyjna stawka 0,75%), ale przy pogarszającej się sytuacji gospodarczej w strefie euro, EBC powinien zdecydować się na cięcie o 25 pb w styczniu lub w lutym.

Impas w sporze budżetowym USA nadal się utrzymuje. Szanse na jego zakończenie w tym tygodniu są bardzo małe, co oznacza przeciągnięcie się rozmów przynajmniej do połowy stycznia. Uważamy, że póki dominuje przekonanie, że porozumienie ostatecznie zostanie osiągnięte, dopóty reakcja rynków finansowych pozostanie stonowana.

Grecja zorganizowała buy-back własnych obligacji za ok. 1/3 ich wartości, dzięki czemu chce obniżyć zadłużenie kraju o co najmniej 20 mld euro (11% PKB). Oficjalne rezultaty nie są jeszcze znane, jednak zdaniem premiera Samarasa oferta przebiegła pomyślnie i nic już nie stoi na przeszkodzie wypłaty zaległych transz pomocy od UE i MFW, tym samym odciągając uwagę od problemów kraju na kilka miesięcy.

Hiszpania poprosiła o wypłatę 39,5 mld euro pożyczki na dokapitalizowanie banków, jednak wizja przestrzelenia celu deficytu budżetowego na koniec roku utwierdza nas w przekonaniu, że na początku roku Madryt wystąpi o pomoc finansową dla budżetu. Cierpliwość inwestorów powoli się wyczerpuje, o czym świadczy słaby wynik ostatniej aukcji długu i wyraźny wzrost rentowności obligacji na rynku wtórnym.

Frank szwajcarski podlegał silnej przecenie w ubiegłym tygodniu po tym, jak dwa największe szwajcarskie banki wprowadziły ujemne oprocentowanie depozytów w CHF. W naszej ocenie ruch zostanie szybko skorygowany, gdyż oczekiwany odpływ kapitału z depozytów nie powinien nastąpić, a status CHF jako „bezpiecznej przystani” pozostaje niezagrożony.

W pełnej wersji raportu przeczytasz:

  • Podsumowanie minionego tygodnia
  • Przegląd rynku
  • Waluty światowe: W oczekiwaniu na decyzję FOMC
  • Rynek złotego: Stabilnie w trendzie bocznym
  • Istotne wydarzenia nadchodzącego tygodnia
alior bank
raport
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)