Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Porozumienie "po europejsku", czyli na ostatnią chwilę

0
Podziel się:

Dziś nad ranem Cypr ostatecznie porozumiał się z międzynarodowymi pożyczkodawcami (tzw. troiką, czyli UE, EBC i MFW) w sprawie ratunkowej pomocy finansowej, tym samym kończąc trwający tydzień okres niepewności o wybuch nowego ogniska kryzysu zadłużenia w strefie euro. W ramach zawartego w ostatniej chwili (dziś mijał termin, kiedy EBC zagroził wycofaniem programów wspierania płynności dla cypryjskich banków) porozumienia Nikozja otrzyma 10 mld euro pomocy w zamian likwidując drugi bank na wyspie, Cyprus Popular Bank (CPB), a depozyty poniżej 100 tys. euro zostaną przetransferowane do Bank of Cyprus (BoC), nr 1 w kraju. Depozyty powyżej 100 tys. przetrzymywane w obu instytucjach zostaną zamrożone i posłużą do pokrycia długów CPB i rekapitalizacji BoC. Umowa nie przewiduje natomiast żadnych danin nałożonych na depozyty poniżej 100 tys. euro, a także na żadne środki przetrzymywane w pozostałych bankach na Cyprze. Planowane działania mają pozwolić na zgromadzenie z depozytów 4,2 mld euro.

Ochrona małych deponentów przed poniesieniem strat jest pozytywnym elementem nowego porozumienia, gdyż podtrzymuje zaufanie w europejski system finansowy i łagodzi potencjalne ryzyka masowego wycofywania kapitału z banków w zagrożonych państwach, tj. Grecji, Portugalii, Irlandii, Hiszpanii, czy Włoszech. Co istotne, z uwagi, że porozumienie ma formę restrukturyzacji banku, nie musi być poddane pod glosowanie przez cypryjski parlament, stąd nie ma ryzyka, że politycy ponownie zaprzepaszczą porozumienie. Z drugiej jednak strony wysokie straty pozostałych deponentów w dwóch największych bankach na Cyprze oznacza, że kresu dobiegł okres funkcjonowania wyspy jako raju podatkowego, który przyczynił się do silnego rozwoju kraju głownie na bazie napływu depozytów od bogatych mieszkańców Rosji. Teraz model ekonomiczny Cypru musi ulec zmianie, a najbliższy okres będzie ciężką próbą dla kraju – oczekuje się, że gospodarka Cypru skurczy się co najmniej o 10% w ciągu kolejnych trzech lat. Z punktu widzenia rynków
finansowych zamknięcie tematu Cypru zdejmie element niepewności z notowań europejskich aktywów, choć nie przyczyni się do istotnego wzrostu ich wartości, wszakże nie mieliśmy do czynienia z wcześniejszą, silną ich przeceną.

Powyższa analiza stanowi wyraz opinii i poglądów autora i nie powinna być traktowana jako rekomendacja dokonania transakcji na instrumentach finansowych.

alior bank
komentarze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)