Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pozytywne sygnały z Państwa Środka

0
Podziel się:

W czwartym kwartale 2012 r. wzrost gospodarczy Chin wyniósł 7,9% r/r, bijąc rynkowe oczekiwania na poziomie 7,8% oraz przerywając okres siedmiu kwartałów spowolnienia gospodarczego. Największy udział w akceleracji wzrostu miała silna dynamika produkcji przemysłowej w ostatnich miesiącach, a także skok eksportu w grudniu. Piątkowe dane wykazały, że produkcja w grudniu wzrosła o 10,3% r/r wobec 10,1% w listopadzie, z kolei w ubiegłym tygodniu podano, że wzrost eksportu w ostatnim miesiącu roku wyniósł 14,1% r/r przy oczekiwaniach na poziomie 4% i 2,9% w listopadzie.

Pomimo lepszego od oczekiwań wyniku w czwartym kwartale , w całym roku wzrost wyniósł „tylko” 7,8%, co jest najgorszym wynikiem do 1999 r. Nie jest to jednak wielki powód do zmartwień. Istotne jest, że druga gospodarka świata jest coraz silniejsza, w czym spora zasługa pro-wzrostowych działań rządu. Tempo przyspieszenia nie jest jednak na tyle duże, aby rodzić obawy o przegrzanie gospodarki i generować inflację, co znów skłaniałoby Ludowy Bank Chin do zaostrzania polityki pieniężnej. Dla Chin minął okres, kiedy dynamika PKB była dwucyfrowa, szczególnie że nawet same władze chińskie podkreślają, że w kolejnej dekadzie gotowi są zaakceptować wzrost na poziomie 7%, który ich zdaniem pozwoli na osiągniecie w gospodarce stanu „zamożnego społeczeństwa”. Duże inwestycje infrastrukturalne i inne formy fiskalnych pakietów zostaną utrzymane w 2013 r. (duża część już została zapowiedziana), jednak będą przeprowadzane z troską o eliminację nierównowag w gospodarce, które zagrażają przyszłości Chin. Dla gospodarki
światowej przerwanie spowolnienia Państwa Środka to sygnał, że perspektywy na 2013 rok są coraz jaśniejsze, co powinno pobudzić inwestorów i przedsiębiorców w Europie i USA to odważniejszych decyzji inwestycyjnych. Poprawa sytuacji w pozostałych częściach globu jest kluczowa także dla samych Chin, które bez tego nie utrzymają wysokiej dynamiki wzrostu wymiany handlowej.

Powyższa analiza stanowi wyraz opinii i poglądów autora i nie powinna być traktowana jako rekomendacja dokonania transakcji na instrumentach finansowych.

alior bank
komentarze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)