Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Silne dane, za silne oczekiwania

0
Podziel się:

Opublikowany w piątek raport z amerykańskiego rynku pracy sprawił pozytywną niespodziankę z puntu widzenia czołowych liczb, wskazując na dobrą kondycję gospodarki, która mogła wypracować wystarczające tempo ożywienia, aby zniwelować negatywne skutki zaostrzającej się polityki fiskalnej, jednocześnie wspierając oczekiwania, że ultra-luźna polityka pieniężna Fed może zostać ograniczona szybciej niż pierwotnie antycypowano. Przyglądając się jednak uważniej danym można mieć wątpliwości, czy oczekiwania nie są na wyrost. Przyrost nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w lutym okazał się o 76 tys. wyższy niż zakładał rynkowy konsensus, jednak korekta w dół odczytu za styczeń (do 119 tys. ze 157 tys.) podkreśla brak regularności. Średni przyrost zatrudnienia za okres grudzień-luty wynosi 195 tys., co jest dobrym wynikiem, jednak, aby liczyć na systematyczną redukcję stopy bezrobocia, co miesiąc gospodarka musi tworzyć co najmniej 250 tys. miejsc pracy. Spadek stopy bezrobocia do najniższego poziomu od 2009 r.
również traci blask, jeśli zwróci się uwagę, że w połowie za lepszy wynik odpowiada rezygnacja części bezrobotnych z aktywnego poszukiwania pracy (wówczas nie są wliczani do statystyk).

Aby gołębie skrzydło Rezerwy Federalnej (w tym sam prezes Ben Bernanke) dało się przekonać do przystopowania programu skupu aktywów (QE3), wysokie odczyty przyrostu zatrudnienia muszą zostać odnotowane więcej niż tylko w jednym miesiącu. A perspektywy poprawy sytuacji na rynku pracy wciąż pozostają niepewne, biorąc pod uwagę trudne do oszacowania skutki automatycznych cięć wydatków budżetowych na kwotę do 85 mld USD, które weszły w życie od 1 marca. Rynki finansowe reagują jednak nerwowo z silnym nastawieniem, że prawdopodobieństwo zakończenia QE3 wyraźnie wzrosło. Podtrzymujemy jednak zdanie, że Fed nie zdecyduje się przynajmniej do końca 2013 r. na zmiany w polityce monetarnej, co sugeruje, że czynnik ten nie powinien wspierać dolara w średnim terminie. Pomimo tego w krótszym okresie należy oczekiwać, że dane z gospodarki amerykańskiej mogą być bardziej optymistyczne na tle raportów ze strefy euro, Wielkiej Brytanii i Japonii, na czym amerykańska waluta powinna korzystać.

Powyższa analiza stanowi wyraz opinii i poglądów autora i nie powinna być traktowana jako rekomendacja dokonania transakcji na instrumentach finansowych.

alior bank
komentarze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)