Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tygodniowy raport walutowy

0
Podziel się:
Tygodniowy raport walutowy
(Rodrigo Galindez/CC/Flickr)

Podsumowanie minionego tygodnia

Lepsze od oczekiwań odczyty dynamiki PKB z Polski za IV kwartał (1,1% r/r, prog. 0,9%) oraz styczniowej sprzedaży detalicznej (3,1% r/r, prog. 0,9%) rozbudzają nadzieje na poprawę koniunktury gospodarczej już na początku 2013 r. Naszym zdaniem pozytywne dane wpłyną na korektę w górę perspektyw gospodarki i skłonią członków Rady Polityki Pieniężnej do wstrzymania się od obniżki stóp procentowych na marcowym posiedzeniu.

W wyborach parlamentarnych we Włoszech centrolewica zgodnie z oczekiwaniami zwyciężyła w izbie niższej, jednak żadna z partii ani potencjalna koalicja nie zdobyły większości w Senacie. Podzielony parlament stwarza zagrożenie paraliżu decyzyjnego w polityce fiskalnej, jednakże analizując zachowanie rynków finansowych w ostatnich dniach skłaniamy się do wniosków, że ryzyko ponownego wybuchu kryzysu zadłużenia w strefie euro jest relatywnie niskie.

Brak porozumienia polityków w Kongresie USA skutkuje wejściem w życie od 1 marca automatycznych cięć wydatków budżetowych, które w 2013 r. mają wynieść do 85 mld USD. Reakcja rynków finansowych pozostaje jednak stonowana, gdyż ostateczny efekt konsolidacji może być dużo mniejszy, jeśli w kolejnych tygodniach Demokraci i Republikanie wypracują oczekiwany konsensus.

Zeszłotygodniowe wypowiedzi prezesa Fed Bena Bernanke potwierdzają nasze oczekiwania, że bank centralny nie spieszy się z zakończeniem programu skupu aktywów (QE3), pomimo obaw zasygnalizowanych w ostatnim protokole z posiedzenia FOMC. Według Bernanke, Fed jest świadomy potencjalnych ryzyk luzowania ilościowego, jednak bank centralny ma narzędzia potrzebne do wycofania się z ekspansywnej polityki monetarnej. Dodał też, że polityka luzowania monetarnego ma wsparcie „znaczącej większości” członków FOMC.

Japoński rząd zgodnie z oczekiwaniami nominował H. Kurodę na stanowisko prezesa Banku Japonii oraz K. Iwatę oraz H. Nakaso na wiceprezesów. Nominacja Kurody wzmacnia oczekiwania na bardziej agresywną ekspansję monetarną banku centralnego, sprzyjając dalszej deprecjacji jena, jednak dopóki nie obejmie on stanowiska w kwietniu, kurs japońskiej waluty w naszej ocenie powinien pozostawać stabilny.

W pełnej wersji raportu przeczytasz:

  • Podsumowanie minionego tygodnia
  • Prognozy walutowe
  • Waluty światowe: Tydzień banków centralnych
  • Rynek złotego: Czekając na decyzję RPP
  • Istotne wydarzenia nadchodzącego tygodnia
alior bank
raport
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)