Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tygodniowy raport walutowy

0
Podziel się:
Tygodniowy raport walutowy
(Gustavo Fadel/Dreamstime.com)

Podsumowanie minionego tygodnia

Podwyższenie przez agencję Fitch perspektywy ratingu Polski ze stabilnej do pozytywnej jest niewątpliwie dobrą informacją dla kraju, ale biorąc pod uwagę popularność polskich aktywów w ostatnich miesiącach (w szczególności rządowego długu), decyzja wydaje się spóźniona. Dopóki żadna z głównych agencji (w tym Moody's i S&P) nie dokonają faktycznego podwyższenia ratingu, reakcja rynku pozostanie ograniczona.

Zarówno ostatnie raporty na temat stanu polskiej gospodarki, jak i wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej nie pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, jaką decyzję przyniesie marcowe posiedzenie RPP. Na korzyść pauzy w obniżkach przemawiają zapiski z lutowego posiedzenia, które wskazują na umacnianie się frakcji optującej za przejściem w tryb „wait-and-see”.

Zapiski z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej zasygnalizowały możliwość ograniczenia lub wstrzymania programu skupu aktywów zanim sytuacja na rynku pracy ulegnie poprawie. Naszym zdaniem opinia ta nie jest dominującą wśród członków FOMC i szanse na taki scenariusz są bardzo małe, co w tym tygodniu powinno zostać podkreślone w wystąpieniach prezesa Bernanke.

Najnowsze prognozy KE przewidują kontynuację recesji w strefie euro w 2013 r. (-0,3% r/r po -0,6% w 2012 r.), co wzmacnia oczekiwania obniżki stóp procentowych przez EBC. Naszym zdaniem nadzieje te nie zostaną spełnione, gdyż w szeregach decydentów w banku centralnym przeważają opinie, że redukcja kosztu kredytu będzie stanowić niewielkie wsparcie dla gospodarek krajów peryferyjnych, z kolei stanowi zagrożenie przegrzania gospodarek z centrum bloku.

W unii walutowej pozytywnie wyróżnia się gospodarka Niemiec, która z impetem powraca do wzrostu po spadkowym IV kwartale (-0,6% k/k). Sektor przemysłowy Niemiec w lutym po rocznej przerwie powrócił do ekspansji (PMI: 50,1 pkt, poprz. 49,8), z kolei nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców są najlepsze od ponad dwóch lat (indeks Ifo wzrósł czwarty miesiąc z rzędu do 107,4 pkt ze 104,3 w styczniu).

Pierwsza w historii obniżka ratingu kredytowego Wielkiej Brytanii (Moody's: z AAA do Aa1) oraz przesłanki szybszego niż oczekiwano rozszerzenia programu QE przez Bank Anglii nakreślają spadkową trajektorię dla notowań funta. Oczekujemy, że brak wyraźnego ożywienia gospodarki będzie negatywnie odbijał na wskaźnikach zadłużenia kraju, prowadząc do dalszej degradacji wiarygodności ze strony pozostałych agencji ratingowych.

W pełnej wersji raportu przeczytasz:

  • Podsumowanie minionego tygodnia
  • Przegląd rynku: Wielka Brytania strącona z piedestału
  • Przegląd rynku: Nie taki sekwestr straszny
  • Waluty światowe: Czas na odpowiedzi
  • Rynek złotego: Spokojnie w trendzie bocznym
  • Istotne wydarzenia nadchodzącego tygodnia
alior bank
raport
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)