Notowania

Podczas wczorajszej sesji kurs EUR/CHF osiągnął najwyższy poziom od prawie dwóch lat. Dzisiaj poranny handel przyniósł dalsze umocnienie euro w relacji do szwajcarskiej waluty osiągając poziom 1,2565 CHF. Ucieczka inwestorów od franka szwajcarskiego powoduje jego silne osłabienie również wobec złotego. Jego kurs spadł dziś poniżej 3,30 PLN, co jest dobrą informacją, dla wszystkich posiadaczy kredytów hipotecznych denominowanych do tej waluty. Umocnienie złotego wobec tej waluty sprawia, że spada wysokość miesięcznej raty.

Niestety kurs nie utrzymał się długo na tym poziomie. W wyniku odbicia na parze EUR/CHF frank zaczął się umacniać w relacji do złotego i kilka minut po godzinie dwunastej był wyceniany po 3,3060 PLN.

Podobnie jak w przypadku franka szwajcarskiego polska waluta traci na wartości również względem głównych walut i jest wyceniana po 4,12605 PLN względem euro i 3,08778 PLN względem dolara amerykańskiego. Kurs EUR/USD w tym czasie przyjął wartość 1,3368 USD

W piątek najważniejszym czynnikiem wpływającym na nastroje rodzimych inwestorów, będą przewidziane na godzinę 14:00 publikacje istotnych danych makroekonomicznych. Główny Urząd Statystyczne poda informację o produkcji przemysłowej w grudniu 2012 (prognoza -6,9%). Większy niż prognozowany spadek może przyczynić się do spadku wartości złotego, ponieważ zwiększa prawdopodobieństwo kontynuacji cyklu cięcia stóp procentowych i ich obniżkę o kolejne 25 punktów bazowych już w lutym.

Oprócz tego poznamy również odczyty dotyczące wzrostu wynagrodzeń (prognoza 2,1%) oraz zatrudnienia (prognoza -0,4%). Wszystkie te dane mówić będą o stanie polskiej gospodarki i będą stanowiły istotne sygnały dla Rady Polityki Pieniężnej przed kolejnym posiedzeniem.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora. Nie może on być traktowany jako rekomendacja przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Tagi: komentarz walutowy, alior bank, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz