Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Złudne oczekiwania na obniżkę stóp proc. EBC

0
Podziel się:

Po piątkowej serii informacji Europejski Bank Centralny zaczyna być postrzegany coraz mniej jastrzębio w porównaniu z pozostałymi najważniejszymi bankami centralnymi na świecie. Korekta w dół prognoz wzrostu gospodarczego (a raczej jego braku) prze Komisję Europejską wzmocniła głosy, że dla wsparcia gospodarki bloku bank zdecyduje się na dalsze obniżki stóp procentowych. Podobnie niższa niż zakładano wielkość zadeklarowanych do zwrotu pożyczek z drugiej rundy trzyletniego LTRO pokazuje, że instytucje w europejskim sektorze bankowym nie darzą się na tyle wysokim zaufaniem, aby można było rezygnować z awaryjnego wsparcia od EBC. Choć pierwotna reakcja na tę drugą kwestię była dla euro negatywna, w dalszym terminie nie powinna ciążyć na walucie, gdyż po pierwsze oznacza pozytywne utrzymywanie płynności w sektorze (mniejsze ryzyko credit crunch), a po drugie wyręcza EBC z wprowadzania dodatkowych działań stymulacyjnych. Z resztą samo oczekiwanie przez niektórych uczestników rynku możliwe dalsze cięcie stóp
procentowych w strefie euro stoi całkowicie w sprzeczności z komentarzami płynącymi ze strony członków Rady Zarządzającej. Wielokrotnie podkreślane zaburzenia w mechanizmie transmisji polityki monetarnej są podstawowym argumentem przeciw obniżaniu kosztu kredytu, a dopóki w obwodzie pozostaje wciąż nieuruchomiony program interwencji na rynku długu (OMT), EBC nie będzie rozważał innych rozwiązań. Obniżki stóp procentowych w znikomym stopniu (jeśli w ogóle) przyczynią się na złagodzenia warunków kredytowych w państwach peryferyjnych bloku (najbardziej potrzebujących rozkręcenia akcji kredytowej), natomiast zbytnie zaniżanie kosztu kredytu w ponownie rozpędzającej się niemieckiej gospodarce grozi jej szybkim przegrzaniem. Dlatego też z tego punktu widzenia presja na unijną walutę powinna być ograniczona, a wszelkie wątpliwości powinny zostać rozwiane już na następnym posiedzeniu EBC 7 marca.

Powyższa analiza stanowi wyraz opinii i poglądów autora i nie powinna być traktowana jako rekomendacja dokonania transakcji na instrumentach finansowych.

alior bank
komentarze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)