Notowania

kredyty hipoteczne
24.04.2011 06:05

Jak przesunąć datę spłaty raty kredytu?

Irytuje Cię wciąż powtarzający się skok kursu waluty w dniu spłaty raty kredytu mieszkaniowego? Można zmienić datę

Podziel się
Dodaj komentarz
(MichaelDeLeon/iStockphoto)

Irytuje Cię wciąż powtarzający się skok kursu waluty w dniu spłaty raty kredytu mieszkaniowego. Pracodawca notorycznie spóźnia się z wynagrodzeniem i nie masz pieniędzy na ratę? Zmień datę spłaty kredytu. W wielu bankach jest to możliwe. Nie wymaga szczególnych formalności i kosztuje ok. 100-200 zł.

Wybór dnia spłaty kredytu mieszkaniowego w momencie podpisywania umowy, albo w ogóle nie przykuwa uwagi kredytobiorcy, albo jest mocno przemyślany. Ale w żadnym wypadku nie ma gwarancji, że z czasem data ta przestanie się sprawdzać.

Tymczasem w siedmiu na dziewięć zapytanych przez nas banków można bez problemu zmienić termin spłaty raty. Na takich ruch zgodzą się: Getin Noble Bank, Kredyt Bank, mBank, Millennium, MultiBank, Nordea czy Raiffesen. Choć w przypadku Getinu i Raiffeisena wybierać można tylko między kilkoma dniami w miesiącu. Możliwości zmiany dnia spłaty kredytu nie dadzą natomiast Deustche Bank PBC i DnB Nord.

Jak to zrobić?

W Nordea Banku klient może dokonać zmiany terminu spłaty raty kredytu w dowolnej chwili trwania umowy kredytowej. Wystarczy, aby udał się do dowolnej placówki banku i złożył wniosek o zmianę warunków w kredycie mieszkaniowym wraz z formularzem danych osobowych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t91487.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/kredyt;bez;wizyty;w;banku;jak;to;dziala,75,0,804683.html) Kredyt bez wizyty w banku. Jak to działa?

Aby skorzystać z tego rozwiązania bank nie wymaga żadnych innych dokumentów, gdyż wniosek o zmianę terminu spłaty raty podlega _ uproszczonej procedurze _.

Problemów ze zmianą nie będzie też w Banku Millennium. Kredytobiorcy mają do wyboru jedną z dwóch opcji: mogą dokonać zmiany samodzielnie, korzystając z systemu bankowości online Millenet (opcja _ Zmiana daty spłaty _) lub mogą zrealizować takie zlecenie w dowolnej placówce.

Formularz _ Wniosku o zmianę warunków umowy _ można uzyskać na miejscu lub też uzyskać samodzielnie, korzystając z sekcji _ Dokumenty _ w _ Przewodniku klienta _ na stronie internetowej.

Opcja zmiany daty spłaty raty w wybranych bankach

Bank T/N Ograniczenia co do wyboru dni W jaki sposób Za ile
DB PBC nie
DNB Nord nie
Getin Noble tak Możliwe dni do wyboru to: 1,3,5,7,12,16, 20 aneks 200 zł plus opłata za zmianę wpisu do hipoteki 150 zł, opłata za pełnomocnictwo do wpisu 48,64 zł, opłata za odpis zwykły 30 zł. Jeśli hipoteka ustanawiana jest na nowych zasadach po nowelizacji ustawy opłat za zmiany nie ma.
Kredyt Bank tak nie ma aneks 200 zł
mBank tak nie ma aneks 100 zł
Millennium tak nie ma dla umów sprzed 1 marca 2007 aneks; dla pozostałych zmiana online, lub poprzez formularz w placówce aneks - 200 zł, online - 100 zł; formularz - 200 zł
MultiBank tak nie ma aneks 50 zł
Nordea tak nie ma aneks od 50 do 500 zł - decyduje dyrektor oddziału banku
Raiffeisen tak Możliwe dni do wyboru to: 6, 12, 18, 24 aneks 200 zł

Źródło: banki, Open Finance.

I kiedy?

Konieczny do podpisania przy zmianie dnia spłaty raty aneks, to zazwyczaj koszt około 200 zł. Wydać nie wydać? Oczywiście wcześniej trzeba rozważyć za i przeciw.

Jeśli wydaje się nam, że w dniu kiedy spłacamy ratę walutowego kredytu mieszkaniowego regularnie jej kurs idzie o kilka groszy w górę, to z pewnością warto przenieść się na inną datę. Weźmy przykład trzydziestoletniego kredytu we franku szwajcarskim w wysokości 300 tys. zł, zaciągniętego trzy lata temu przy kursie 2,3 zł, czyli w wysokości 130 435 CHF.

Dziś przy kursie franka na poziomie 3,06 zł rata wyniesie około 1400 zł, ale jeśli bank sprzeda klientowi franka po 3,10 zł, to rata wzrośnie do 1418 zł. W takiej sytuacji koszt aneksu zwróciłby się po roku.

Na pewno warto też dzięki zmianie terminu raty uniknąć kłopotów jakie rodzi nieregularne przelewanie wynagrodzenia przez pracodawcę. Wiele osób wyznacza sobie termin spłaty raty tuż po dniu wypłaty. Często jednak pracodawcy spóźniają się z przekazywaniem pieniędzy i wtedy może pojawić się problem.

Pieniędzy z poprzedniego wynagrodzenia zostało za mało aby opłacić kolejną ratę, a nowej pensji nie ma. Zmiana daty terminu spłaty kredytu może w takich warunkach oszczędzić stresu związanego z całą sytuacją.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t20611.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/artykul/rodzina;na;swoim;ciagnie;kredyty;w;gore,27,0,808731.html) Rodzina na Swoim ciągnie kredyty w górę Sprzedaż kredytów hipotecznych wzrosła w czwartym kwartale ubiegłego roku o ponad 20 proc. w porównaniu do roku 2009.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t74289.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/raty;kredytow;we;frankach;na;razie;nie;wzrosna;gorzej;z;euro,226,0,807906.html) Raty kredytów we frankach na razie nie wzrosną. Gorzej z euro Polacy zadłużeni w euro zapłacą raty wyższe nawet o sto złotych, bo szef Europejskiego Banku Centralnego Jean Claude Trichet boi się inflacji.
Tagi: kredyty hipoteczne, kredyt, giełda, porady
Źródło:
Open Finance
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz