Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jak zarejestrować sprowadzony samochód

Jak zarejestrować sprowadzony samochód

Kupując auto w jednym z krajów Unii pamiętajmy, że po powrocie do Polski czeka nas sporo wydatków i wizyty w wielu urzędach. Gdy sprowadzimy sobie opla vectrę za równowartość 10 tys. zł, za wszystkie urzędowe formalności zapłacimy aż 2,6 tys. zł.

Ile i komu musimy zapłacić? Jakie dokumenty będą nam potrzebne? Wszystko wyjaśniamy w poradniku Money.pl.

Procedura sprowadzenia auta jest bardzo podobna we wszystkich krajach Wspólnoty. Ponieważ największym rynkiem używanych samochodów są Niemcy i najwięcej naszych rodaków kupuje tam używane auta, to prześledzimy procedurę zakupu na takim właśnie przykładzie.

W przypadku osoby prywatnej podpisujemy umowę kupna-sprzedaży, natomiast w przypadku komisu samochodowego otrzymujemy rachunek. Przed wyjazdem warto zdobyć wcześniej formularz dwujęzycznej (polsko-niemieckiej) umowy sprzedaży lub rachunku, gdyż po powrocie do Polski odpadną nam zbędne koszty tłumaczenia tego dokumentu.

Po podpisaniu umowy lub otrzymaniu rachunku, wraz z samochodem otrzymujemy:
1. Brief - kartę pojazdu
2. Fahrzeugschein - dowód rejestracyjny
3. Dwa komplety kluczyków

Z tymi dokumentami udajemy się do niemieckiego wydziału komunikacji (Kfz-Meldestelle), gdzie wykupujemy tzw. skierowanie do wyrobienia tablic tymczasowych - tzw. "zjazdowych". Najlepiej tablice wyrabiać gdzieś w okolicy urzędu.

Na granicy obecnie nie ma potrzeby dokonywać żadnych formalności. Należy jedynie mieć przygotowane wszystkie dokumenty do ewentualnej kontroli.Należy też nabyć ubezpieczenie pojazdu OC na czas podróży do Polski. Ubezpieczenie w zależności od regionu Niemiec wykupuje się na 7, 14 lub 30 dni. Po sprawdzeniu przez niemieckiego urzędnika dokumentów przy samochodzie i sprawdzeniu numerów, można wyruszyć w drogę powrotną do Polski.

Tłumacz i kontrola techniczna

Wszystkie dokumenty musimy przetłumaczyć na język polski. Musi to wykonać tłumacz przysięgły. Oryginały dokumentów i ich tłumaczenia kserujemy.

Koszt tłumaczenia waha się od 70 do 100 zł. Jeśli umowa kupna-sprzedaży auta (rachunek) jest dwujęzyczna, można nie robić jej tłumaczenia, choć niektóre urzędy żądają na takim dokumencie pieczątki tłumacza przysięgłego.

Poprzednia strona
samochody, urząd skarbowy, rejestracja, urząd celny, sprowadzanie samochodów, wydział komunikacji, vat-24, vat-25
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
2015-05-27 17:41
opel corsa
2015-05-27 17:25
kupiłem 2004 roku prosto nową z salonu .opla corsa i jest na moje nazwisko dowód rejestracji orgnalny,a teraz jestem w Polsce zapłaciłem ubezpieczenie i przegląd w Polsce,czy mogę jezdic dalej na włoskich ryjestracji
tresspass
178.43.207.* 2014-07-01 01:52
To jest jakiś poroniony koszmar. Horror. Powinno się wleźć do jednego budynku i przy jednym stanowisku, a do tego będąc częstowanym kawą i ciastkami, załatwić wszystko w ciągu maksymalnie 30 minut! Średniowiecze, wyzysk i złodziejstwo. Bez dwóch zdań.
Zobacz więcej komentarzy (262)