Notowania

Nie spodziewaj się drogich prezentów pod choinką

Blisko dwie trzecie internautów na świąteczne prezenty wyda mniej niż 500 zł. Większość kupi je za gotówkę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ITAR-TASS)

Blisko dwie trzecie internautów na świąteczne prezenty wyda mniej niż 500 zł. W tym gronie większość to osoby, które obdarują bliskich za mniej niż 200 zł. Z ankiety Money.pl wynika, że Polacy niezbyt chętnie zadłużają się na święta. A im droższe prezenty chcą kupić, tym częściej na okazje polują w sieci.

Polacy nie przestraszyli się kryzysu i nie stracili ochoty na zakupy. W dużej mierze właśnie dzięki temu nasz kraj był zieloną wyspą na morzu recesji. Ale mimo tego obawy o finansową przyszłość sprawiły, że staliśmy się nieco bardziej ostrożni przy planowaniu świątecznych wydatków.

Z deklaracji internautów Money.pl wynika, że w porównaniu z ubiegłorocznymi świętami, zwiększy się liczba osób, które kupią prezenty za mniej niż 200 zł. W tym roku jest ona największa w czteroletniej historii naszych badań.

Po raz kolejny - taka sytuacja miała miejsce także przed rokiem - zmaleje odsetek tych, którzy planują większe wydatki. Prezenty za kwotę mieszczącą się w przedziale od 500 do dwóch tysięcy złotych chce kupić 44 proc. badanych.

Źródło: Ankieta Money.pl

Ankietę przeprowadzono wśród 7787 internautów Money.pl w dniach 10-13 grudnia 2010 roku. Jej wyniki porównano do analogicznych ankiet przeprowadzonych w: 2007, 2008 oraz 2009 r.

Rok temu taką deklarację złożyła ponad połowa - 52 proc. - ankietowanych. Od czterech lat praktycznie nie zmienia się za to wielkość grupy tych, którzy chcą kupić prezenty za ponad 2 tys. zł.

Wygląda na to, że tym razem większa liczba osób planujących mniejsze wydatki sprawi, że odczują to sklepy internetowe. Odsetek internautów planujących e-zakupy zmalał w porównaniu z 2009 r. aż o dziewięć pkt proc.

W tym roku z usług sklepów internetowych planuje skorzystać jedna trzecia ankietowanych. Na aukcjach chce kupować co piąty internauta Money.pl.

Po wcześniejszych spadkach tym razem praktycznie nie zmienił się odsetek osób planujących odwiedziny w tradycyjnych sklepach i centrach handlowych.

Źródło: Ankieta Money.pl
Można było wybrać więcej niż jedną odpowiedź

Mniejszy odsetek osób deklarujących korzystanie z e-zakupów może tłumaczyć między innymi to, że więcej osób chce kupić tanie prezenty. Przy niewielkich kwotach, ewentualna różnica w cenie między hipermarketem a e-sklepem, może zostać zniwelowana chociażby przez koszty wysyłki.

Niewykluczone, że część osób obawia się też o terminowość dostawy. I nie chodzi tylko o stereotypowy obraz opieszałej Poczty Polskiej. Bo gdy na przedświąteczny szał nałoży się możliwy przecież atak zimy, mogą pojawić się kłopoty także z kurierami.

Inaczej jest jednak w przypadku drogich prezentów. Tutaj możliwe do uzyskania korzyści - w internecie kosztowny sprzęt RTV, AGD czy komputerowy, często jest znacznie tańszy niż w tradycyjnych sklepach - skłaniają do e-zakupów.

W przypadku prezentów wartych więcej niż dwa tysiące złotych, w sieci zakup planuje aż trzy czwarte deklarujących takie wydatki. Dwa razy więcej niż odsetek tych, którzy duże kwoty chcą wydać w tradycyjnych sklepach.

Źródło: Ankieta Money.pl
Można było wybrać więcej niż jedną odpowiedź

Na święta niechętnie się zadłużamy

Zdecydowana większość internautów deklaruje, że zakup prezentów sfinansuje z własnych środków: bieżącą gotówką lub oszczędnościami. Po pożyczone w różnej formie - karta kredytowa, debet w koncie osobistym, pożyczka ratalna lub kredyt gotówkowy- pieniądze sięgnąć chce co czwarty ankietowany. Proporcje między grupami osób, które święta finansują bez potrzeby pożyczania i tymi, którzy zamierzają się zadłużyć od kilku lat praktycznie się nie zmieniają.

Źródło: Ankieta Money.pl
Można było wybrać więcej niż jedną odpowiedź

Prezentowe preferencje Polaków są stabilne. Tak samo jak w latach poprzednich po choinką znajdziemy najczęściej kosmetyki i biżuterię. I to mimo tego, że od 2007 r. odsetek planujących taki prezent zmalał dokładnie o 10 pkt. proc. W ten sposób uszczęśliwić bliskich chce co drugi ankietowany. Z kolei zabawki i ubrania znajdą się w co trzeciej paczce. Co siódmy ankietowany nie wiedział, na co się zdecyduje.

Źródło: Ankieta Money.pl
Można było wybrać więcej niż jedną odpowiedź

Im większe wydatki, tym więcej internautów deklaruje, że pod choinką znajdą się: sprzęt RTV i AGD, sprzęt elektroniczny, komputery i sprzęt sportowy. W przypadku tego ostatniego odsetek zmienia się z 2,2 (prezenty do 200 zł) do 37,8 proc. (prezenty ponad 2000 zł)

KOMENTARZ MONEY.PL

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t87741.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/ile;zarabia;swiety;mikolaj,230,0,729574.html) Ile zarabia Święty Mikołaj? To zależy od regionu kraju, terminu wizyty i liczby obdarowanych dzieci.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t87412.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/na;boze;narodzenie;wydamy;rekordowe;pieniadze,148,0,706452.html) Na Boże Narodzenie wydamy rekordowe pieniądze Statystyczny Polak wyda na nie 400 złotych. Wszyscy - 10 miliardów.
Tagi: święta bożego narodzenia, święta, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, raport, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz