Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katastrofa samolotu
12.05.2010 09:20

103 osoby zginęły w katastrofie samolotu

Libijska maszyna rozbiła się w Trypolisie; nie był to zamach. Przeżyło tylko dziecko.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

fot: PAP/EPAfot: PAP/EPAfot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif width=14 ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/libia;katastrofa;samolotu;w;trypolisie,galeria,3697,0.html)aktualizacja 17.42

*Samolotu libijskich linii lotniczych Afriqiyah rozbił się podczas lądowania na lotnisku w Trypolisie. Katastrofę przeżyło tylko jedno dziecko. Maszyna leciała z Johannesburga w RPA. *

Premier Holandii Jan Peter Balkenende poinformował, że na pokładzie znajdowało się kilkudziesięciu Holendrów, a Holenderska Królewska Izba Turystyczna sprecyzowała, że było ich 61. Z kolei libijskie władze podały, że 22 ofiary miały obywatelstwo ich kraju. Samolotem leciało 93 pasażerów i 11 członków załogi.
Władze brytyjskie sprawdzają, czy na pokładzie nie było obywateli ich kraju, ponieważ kilku pasażerów feralnego lotu miało przesiąść się do samolotu lecącego do Londynu. Z kolei przedstawicielka holenderskiej izby turystycznej poinformowała, że w Trypolisie samolot miał zatankować i polecieć dalej do Brukseli. Według niej cześć pasażerów miała zarezerwowane bilety do Duesseldorfu.

_ - Wszyscy poza jednym dzieckiem zginęli _ - oświadczył libijski minister transportu Mohamed Zidan na konferencji prasowej zorganizowanej po wypadku. Dodał, że wciąż trwa ustalanie przyczyn katastrofy, ale wykluczono już atak terrorystyczny.

Warunki atmosferyczna w Trypolisie były dobre. Na stronach internetowych NASA podano, że chmura pyłu z islandzkiego wulkanu Eyjafjoell w poniedziałek dotarła nad Afrykę Północną, jednak mapy brytyjskich służb meteorologicznych pokazują, że w chwili wypadku znajdowała się ona daleko na zachód od Trypolisu.

Z samolotu ocalał tylko ogon z barwami linii Afriqiyah. Według ich przedstawiciela udało się już odnaleźć czarne skrzynki samolotu.

_ - Ludzie zginęli prawdopodobnie w wyniku uderzenia, nie słyszałem żadnych informacji o pożarze _ - dodał przedstawiciel Afriqiyah. Na razie odnaleziono 96 ciał.

Katastrofę przeżył jedynie holenderski chłopiec, który według różnych źródeł ma 8 lub 10 lat. Obecnie jest operowany w szpitalu w Trypolisie. Ma liczne obrażenia, w tym złamania - poinformował holenderski MSZ. Służby dyplomatyczne tego kraju wciąż próbują ustalić jego tożsamość.

Libijska telewizja pokazała go leżącego w szpitalnym łóżku z obandażowaną głową i maską tlenową na twarzy. Miał podłączone kroplówki i wydawał się przytomny.

Johannesburg jest popularny wśród holenderskich turystów wyjeżdżających na wakacje. Holenderskie szkoły mają teraz przerwę wiosenną.

Airbus A330-200 był użytkowany od września 2009 roku. Miał na koncie 420 lotów - około 1600 godzin w powietrzu. Jak podaje agencja Reutersa, jest to ten sam typ Airbusa, co maszyna linii Air France, która 1 czerwca ub.r. podczas lotu z Rio de Janeiro do Paryża spadła do Atlantyku.

Środowa katastrofa jest pierwszą w historii linii założonych w 2001 roku i należących w całości do libijskiego rządu oraz czwartą w ciągu ostatnich 40 lat na lotnisku w Trypolisie.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz