Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

10 prognoz, które sprawdziły się po 100 latach

0
Podziel się:

Fotografię cyfrową, telefony komórkowe, gotowe dania na sprzedaż przewidział już w roku 1900 pewien inżynier kolejowy.

10 prognoz, które sprawdziły się po 100 latach
(Jaspe/Dreamstime)

Fotografię cyfrową, telefony komórkowe, gotowe dania na sprzedaż i inne zmiany w amerykańskim społeczeństwie w XXI wieku przewidział w roku 1900 pewien inżynier kolejowy. Jego prognozom, które sprawdziły się po stu latach przyjrzał się portal BBC News.

Chodzi o wizje, które John Elfreth Watkins zawarł w artykule _ Co może się zdarzyć w ciągu najbliższych stu lat _, opublikowanym w magazynie dla pań _ Ladies Home Journal _. Kilka dni temu te prognozy wydobyła na światło dzienne gazeta _ Saturday Evening Post _, a z powodu swojej trafności wywołały one poruszenie w internecie.

Co przewidział Watkins? Na przykład fotografię cyfrową, choć nie użył tego słowa. W grudniu 1900 roku pisał w swoim artykule, że za sto lat zdjęcia będą _ odzwierciedlać wszystkie barwy natury _, będą _ przesyłane telegraficznie na każdą odległość _, a fotografia wydarzenia w Chinach ukaże się w gazetach godzinę po jej zrobieniu.

W czasach Watkinsa zdjęcie z Chin mogło trafić do gazet zachodnich najwcześniej po tygodniu, a fotografia barwna była na etapie eksperymentu - zauważa Jeff Nilsson z _ Saturday Evening Post _.

Watkins, który na początku swego artykułu napisał, że jego prognozy mogą _ wydawać się dziwne, niemal nierealne _, z wielką dokładnością przewidział, że Amerykanie za sto lat będą wyżsi. Pisał, że staną się o jeden-dwa cale wyżsi - i rzeczywiście, przeciętny Amerykanin mierzył w 1900 roku 66-67 cali (168-170 cm), w 2000 roku - 69 cali (175 cm).

Inżynier kolejowy prognozował również, że _ obieg bezprzewodowych telefonów i telegrafów obejmie świat _, a _ gotowe dania będą kupowane w zakładach podobnych do naszych dzisiejszych piekarni _. Co prawda, sądził, że będą serwowane na naczyniach, które klienci będą musieli zwracać.

Według prognoz Watkinsa, ludność Stanów Zjednoczonych miała liczyć za sto lat między 350-500 milionów. To zbyt wiele - w 2000 roku Amerykanów było 280 milionów - niemniej, przewidział on kierunek zmian, czyli wolniejsze tempo wzrostu ludności.

Nie mylił się też, kiedy pisał, że na początku XXI wieku _ człowiek będzie oglądał świat _ za pośrednictwem _ kamer połączonych elektrycznie i ekranów _ oddalonych o siebie _ o tysiące mil _. Ta wizja sprawdziła się faktycznie w XX wieku, dzięki telewizji na żywo i kamerom internetowym - pisze BBC.

Watkins przewidział też użycie energii elektrycznej w szklarniach, w których owoce będą rosły szybciej, a także to, że owoce będą większe, niż za jego czasów. Pisał też o czołgach - _ fortecach na kołach _, które będą _ mknąć z szybkością dzisiejszego pociągu ekspresowego _, a także to, że same pociągi osiągną szybkość 150 mil na godzinę (ponad 240 km/h).

Inżynier kolejowy, który nie zyskał za życia specjalnego rozgłosu, był wyjątkowo dalekowzroczny - zauważa Nilsson. Watkins przed napisaniem artykułu konsultował się z głównymi instytucjami naukowymi w kraju.

W niektórych sprawach jednak się pomylił. Na przykład sądził, że w XXI wieku litery C, X i Q przestaną być potrzebne i nie będzie ich w alfabecie. Przypuszczał, że w wielkich miastach nie będzie samochodów, a cały transport przeniesie się pod ziemię lub nad nią. I myślał, że komary, muchy i karaluchy zostaną w przeciągu stu lat całkowicie wytępione.

Być może prognozę zniknięcia komarów powinniśmy przenieść na rok 2100 - zauważa BBC.

Czytaj więcej o prognozach na przyszłość
Co czeka nas w 2012 roku? Analitycy odpowiadają Deutsche Bank Corporate & Investment Banking wydał raport, w którym kompleksowo opisał możliwe scenariusze w gospodarce i na rynkach finansowych.
Bank Światowy zmienia prognozy dla Polski. Na gorsze Nasza gospodarka będzie się rozwijała wolniej niż przewidywano.
"Economist": Polska odwróci się od Zachodu UE i NATO nie budzą już na Wschodzie podziwu, a dominującym doznaniem Wschodu wobec Zachodu stało się rozczarowanie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)