Notowania

gruzja
30.06.2008 13:41

Abchazja zamyka granicę z Gruzją

Po dwóch eksplozjach w Suchumi Abchazja postanowiła odizolować się od sąsiada.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Po dwóch eksplozjach w Suchumi Abchazja postanowiła odizolować się od sąsiada - poinformował prezydent tej separatystycznej republiki Siergiej Bagapsz.

- _ Począwszy od jutra granica pomiędzy Gruzją a Abchazją będzie zamknięta _ - powiedział dziennikarzom Bagapsz, który oskarżył gruzińskie służby specjalne o dwa zamachy na bazarze w Suchumi, w których ranne zostały cztery osoby.

- _ Nie raz mówiłem, że Gruzja to kraj terroryzmu _ - dodał Bagapsz.

W niedzielę do eksplozji doszło w Gagrze nad Morzem Czarnym, w której rannych zostało sześć osób. Abchazja oskarżyła wtedy Gruzję o _ terroryzm państwowy _.

Strona abchaska twierdzi, że zamachy te miały na celu odstraszenie turystów - tysięcy rosyjskich urlopowiczów, którzy są poważnym źródłem dochodów Abchazji.

Rzecznik prasowy gruzińskiego MSW Szota Utiaszwili zapewnił, że władze w Tbilisi nie miały nic wspólnego z niedawnymi wybuchami w Abchazji.

Według deputowanego gruzińskiego parlamentu Szoty Małaszchii, wybuchy w Abchazji są wynikiem konfliktu politycznych i gospodarczych interesów różnych grup w kierownictwie Abchazji.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Gruzja: Saakaszwili zaczyna drugą kadencję ]( http://news.money.pl/artykul/gruzja;saakaszwili;zaczyna;druga;kadencje,46,0,314670.html )

Uważa on, że w kierownictwie separatystycznej republiki _ trwa walka o wpływy w miejscowym biznesie _. Jego zdaniem sytuacja będzie się pogarszać do czasu oczekiwanych jesienią wyborów parlamentarnych w Abchazji.

- _ Im szybciej odzyskamy kontrolę nad terytorium opanowanym przez abchaskich separatystów, tym szybciej nastąpi tam pokój _ - dodał Małaszchija.

Władze w Tbilisi na początku lat 90. straciły kontrolę nad wspieraną przez Rosję Abchazją.

Tagi: gruzja, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz