Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Abdykacja Benedykta XVI. Pontyfikat w cieniu kontrowersji

0
Podziel się:

Papież 28 lutego o godzinie 20 zrezygnuje ze stanowiska. Dziś ogłosił to światu. Są już wskazania następców.

Abdykacja Benedykta XVI. Pontyfikat w cieniu kontrowersji
(CPP/Polaris/East News)

*Papież poinformował, że 28 lutego o godzinie 20.00 abdykuje. - _ Z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową _ - tak decyzję o rezygnacji z urzędu tłumaczył Benedykt XVI. Wiadomość o decyzji papieża wywołała ogromne poruszenie wśród wiernych z całego świata, przebywających na placu świętego Piotra i w bazylice watykańskiej. Są pierwsze wskazania, kto może go zastąpić. *

Aktualizacja: godz. 17:50

Brat papieża Benedykta XVI, ksiądz Georg Ratzinger, potwierdził nadszarpnięte zdrowie młodszego brata jako przyczynę jego rezygnacji z urzędu. _ - Wiek ciąży _ - powiedział 89-letni duchowny w poniedziałek agencji dpa. Wyjaśnił, że lekarz odradził papieżowi podejmowanie transatlantyckich podróży i że jego brat ma też coraz większe problemy z chodzeniem.

_ - Papież szybko się męczył _ - powiedział jego brat. Rezygnację z urzędu nazwał _ naturalnym procesem _. _ Mój brat życzy sobie na starość więcej spokoju _ - wyjaśnił ks. Georg Ratzinger.

Jak przyznał, był od miesięcy wtajemniczony w plany brata. Ks. Georg Ratzinger jest kanonikiem kapituły katedralnej w Ratyzbonie, przez 30 lat kierował tamtejszym chórem.

Kto zastąpi Benedykta XVI?Papieski rzecznik ksiądz Federico Lombardi poinformował, że zgodnie z prawem kościelnym - czyli Kodeksem prawa kanonicznego - papież może się zrzec swego urzędu, a decyzja taka jest ważna, gdy podjęta została w sposób wolny i została ujawniona, co ma miejsce w tym przypadku.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/156/m261276.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tak;duchowni;komentuja;decyzje;papieza,28,0,1249308.html) *Tak duchowni komentują decyzję papieża * Czescy, słowaccy i austriaccy dostojnicy Kościoła katolickiego nie kryją zaskoczenia z powodu abdykacji Benedykta XVI. W sprawie wyboru następcy rzecznik odesłał do konstytucji apostolskiej o wyborze biskupa Rzymu, wydanej przez Jana Pawła II w lutym 1996 roku, gdzie również jest mowa o dymisji papieża. Co do wyboru następcy, to może się on odbyć nie później niż 20 dni po jego rezygnacji. Tak więc konklawe powinno się rozpocząć 20 marca, czyli tuż przed Wielkim Tygodniem. Joseph Ratzinger będzie wtedy mieszkać w dawnym klasztorze klauzurowym na terenie Watykanu, ale - jak podkreślił ksiądz Lombardii - nie będzie prowadził życia pustelnika.

Kilka godzin po zapowiedzi abdykacji Benedykta XVI włoskie media publikują pierwsze listy tzw. papabili, to jest kardynałów, którzy mają szanse na najbliższym konklawe. Odbędzie się ono w drugiej połowie marca - tak, by na Wielkanoc Kościół miał już nowego papieża.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/54/m215350.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bronislaw;komorowski;dziekuje;papiezowi,19,0,1249299.html) *Za to prezydent podziękował papieżowi * Prezydent: _ Chciałbym podziękować Benedyktowi XVI za wiele słów, gestów i decyzji świadczących o tym, że Polska i polski Kościół miał i ma nadal szczególne miejsce w jego sercu _. Do udziału w konklawe uprawnionych jest 118 kardynałów, którzy nie ukończyli jeszcze osiemdziesiątego roku życia. Na to, by zostać papieżem, mają szanse także starsi purpuraci, ale wątpliwe, by zdecydowano się na wybór kardynała w podeszłym wieku. Jednym z tzw. papabili jest arcybiskup Wiednia, 67-letni Christoph Schoenborn. Jest on uczniem Josepha Ratzingera, mógłby więc zagwarantować kontynuację kończącego się gwałtownie i niespodziewanie niemieckiego pontyfikatu. Na liście są także Filipińczyk
Luis Antonio Tagale, Amerykanin Timothy Dolan, Brazylijczyk niemieckiego pochodzenia Odilo Pedro Scherer i Kanadyjczyk Marc Ouillet.

Spośród Włochów wymienia się przewodniczącego rady kultury Gianfranco Ravasiego, który w przyszłym tygodniu prowadzić będzie rekolekcje wielkopostne dla papieża, oraz arcybiskupa Mediolanu Angelo Scolę. Przypomina się, że w 2004 roku ówczesny kardynał Ratzinger wyraził pogląd, iż Kościół dojrzał do tego, by na jego czele stanął ciemnoskóry papież.

Naukowiec na czele Kościoła

Gdy 8 kwietnia 2005 roku kardynał Joseph Ratzinger rozpoczął mszę żałobną w intencji zmarłego Jana Pawła II nie brakowało głosów, że oto widzimy następcę papieża Polaka. Z kolei już w styczniu 2005 roku magazyn _ Time _ donosił - powołując się na anonimowe watykańskie źródło - że Ratzinger jest pierwszy w kolejce do Tronu Piotrowego.

Bo choć - jeszcze jako prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki i Wiary - znany ze słabości do muzyki Mozarta kardynał mówił, że chce wrócić na wieś do Bawarii i poświęcić się pisaniu książek, to przed śmiercią Jana Pawła II powiedział przyjaciołom, że _ nie uchyli się od obowiązku przewodniczenia Kościołowi, jeżeli taki nałoży na niego Bóg _.

19 kwietnia 2005 nad Kaplicą Sykstyńską ukazał się biały dym. To był znak, że zgromadzenie kardynałów, czyli tzw. konklawe dokonało wyboru. W czwartym głosowaniu hierarchowie zdecydowali, że następcą JP II będzie właśnie Ratzinger.

Wybór swojego imienia Benedykt tłumaczył z jednej strony chęcią nawiązania do pokojowych zasług Benedykta XV, którego pontyfikat przypadł na czas I Wojny Światowej.
W grę wchodziły te z zasługi św. Benedykta, dla budowania chrześcijańskiej tożsamości Europy

Wybór Benedykta XVI nie wszystkim przypadł do gustu. Krytycy wypominali mu epizod z czasów II Wojny Światowej. W wieku 14 lat - w 1941 roku - młody Joseph wstąpił do Hitlerjugend. Dwa lata później został przydzielony od oddziału odpowiedzialnego za ochronę fabryki silników lotniczych BMW w Ludwigsfeld.

W 1944 roku Ratzinger dostał przydział do jednostki Wehrmachtu w Traunstein. Służył na posterunkach wokół miasta. Nigdy nie walczył na froncie. Na przełomie kwietnia i maja 1945 roku, gdy klęska III Rzeszy wydawała się nieuchronna, zdezerterował.

Tuż po wojnie, bo już w 1945 roku przyszły papież wstąpił do seminarium duchownego. W 1951 roku odebrał święcenia kapłańskie. Zamiłowanie do teologii i filozofii sprawiło, że w 1953 roku zdobył tytuł doktora, a w 1959 r. został profesorem na uniwersytecie w Bonn. Później pracował w Tybindze, znanym ośrodku kościelnej myśli reformatorskiej.

Pod koniec lat 60. zaczął odchodzić od reformatorskich poglądów. Wrócił do Bawarii na uniwersytet w Ratyzbonie. W 1977 roku zostaje arcybiskupem Monachium, a kilka miesięcy później kardynałem.
Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/206/m97742.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zamach;na;papieza;watykan;odnosi;sie;do;poglosek,96,0,1025376.html) *Intrygi, spisek na życie papieża? _ Brednie _ * Watykan bombardowany jest pytaniami o wewnętrzne konflikty.
W 1981 roku Jan Paweł II powołał Ratzingera na prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki i Wiary. Na tym stanowisku kardynał z Niemiec bronił doktryny Kościoła m.in. w takich kwestiach, jak: dialog z innymi religiami, homoseksualizm i związki partnerskie oraz planowanie poczęć.
Pontyfikat w cieniu kontrowersjiKonserwatywny wizerunek papieża prowokował niektóre, antyklerykalne środowiska m.in. do zorganizowania Fecebookowej akcji w ramach której protestujący wysyłali do Watykanu prezerwatywy. Była to reakcja na wypowiedzi papieża w czasie wizyty w Afryce, gdzie Ratzinger skrytykował używanie prezerwatyw, jako metodę zapobiegania rozprzestrzeniania się epidemii AIDS.

Protesty towarzyszyły też niektórym podróżom zagranicznym. Tak było we wrześniu 2010 roku, gdy Benedykt XVI odwiedził Wielką Brytanię. Znany biolog, pisarz i znany ateista Richard Dawkins oraz dziennikarz Christopher Hitchens nawoływali do aresztowania papieża za ukrywanie pedofilów wśród duchownych.

Także W sierpniu 2011 roku w Madrycie środowiska antyklerykalne głośno wyraziły swój sprzeciw przeciw finansowaniu wizyty papieża na Światowych Dniach Młodzieży z publicznych środków.

Miesiąc później w Niemczechprzedstawiciele środowisk walczących o prawa mniejszości seksualnych demonstrowali w czasie wizyty Benedykta XVI w Berlinie. A przed mszą w Erfurcie policja zatrzymała mężczyznę, który oddał cztery strzały w kierunku funkcjonariuszy na punkcie kontrolnym oddalonym o niespełna kilometr od placu, na którym odbywała papieska msza.
Pedofilia - problem zamiatany pod dywan?Mimo tego, że Benedykt XVI wiele razy mówił o tym, że problem pedofilii duchownych to _ zbrodnia nie dająca się wyrazić słowami _, wielu krytyków papieża uważało, że zrobił on za mało, by zadośćuczynić ofiarom.

We wrześniu 2011 roku dwie amerykańskie organizacje - skupiająca ofiary księży pedofiliów SNAP i broniąca praw konstytucyjnych CCR - złożyły pozew do trybunału w Hadze. Chcą, by instytucja ścigająca międzynarodowych zbrodniarzy zajęła się ustaleniem odpowiedzialności papieża za przestępstwa seksualne duchownych. Wniosek prawdopodobnie zostanie odrzucony ze względów formalnych.

W marcu 2012 roku, w czasie wizyty w Meksyku Benedykt XVI nie spotkał się ofiarami meksykańskiego księdza Marcialla Maciela Degollado, który przez kilkadziesiąt lat wykorzystywał dzieci, w tym swoje własne i seminarzystów.

Według autora książki _ Golgota, sekretna podróż między Kościołem a pedofilią _,włoskiego dziennikarza śledczego Carmelo Abbate tylko w Stanach Zjednoczonych zanotowano 4500 przypadków seksualnego wykorzystywanie nieletnich.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/210/m45778.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/arcybiskup;niektorzy;nie;popieraja;surowych;norm;w;sprawie;pedofilii,127,0,878719.html) Pedofilia w kościele. Księża przeciw papieżowi_ Niektóre kręgi _ sprzeciwiają się surowej linii Benedykta XVI. W Brazylii o nadużycia oskarżono 1700 księży. W Irlandii 1000 duchownych musi odpowiedzieć za 30 tys. przypadków pedofilii. W Australii skazano 100 księży.

Faktem jest, że skandal pedofilski kosztuje Kościół miliardy dolarów. Do 2009 r. diecezje katolickie w USA musiały wypłacić ofiarom pedofilii ponad 2,6 mld dolarów odszkodowań.

Abbate w swojej książce twierdzi jednak, że to właśnie Benedykt XVI jako pierwszy zwierzchnik Kościoła podjął odważną próbę odpowiedzi na długo tuszowany skandal.
Czy to był też nasz papież?W czasie swoich spotkań z wiernymi na pl. św. Piotra Benedykt XVI często zwracał się do pielgrzymów z Polski w naszym ojczystym języku. Kardynał Ratzinger miał silne związki z Polską jeszcze zanim został papieżem osiem razy odwiedzał nasz kraj.

Pierwszy raz w 1977 roku. Już jako papież przyjechał do nas w maju 2006 roku. Odprawił mszę św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie dla 300 tys. wiernych i majówkę na Jasnej Górze dla blisko pół miliona Polaków.

Jeszcze więcej osób pojawiło się w Krakowie. 27 maja na mszy dla młodzieży na Błoniach było około 600 tys. ludzi. Dzień później w tym samym miejscu zgromadził się niecały milion wiernych, którzy na słowa: _ Kraków Karola Wojtyły i Kraków Jana Pawła II jest także moim Krakowem _ zareagowali okrzykiem _ Jesteś w domu! _.

Szczególna więź ze swoim polskim poprzednikiem - niektórzy twierdzili, że była to reakcja na okrzyki _ Santo Subito! _ czyli _ Święty natychmiast _, które wierni wznosili w czasie pogrzebu JPII - przejawiła się m.in. w udzieleniu dyspensy od pięcioletniego okresu oczekiwania od śmierci kandydata do beatyfikacji.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/16/m46864.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/papiez;zapowiada;pomoc;dla;ofiar;ksiezy;pedofilow,108,0,1020780.html) *Mocne słowa papieża o ofiarach pedofilii * _ Uleczenie ofiar nadużyć, musi być priorytetową troską Kościoła _. 28 maja 2005 roku rozpoczął się proces, który doprowadził do tego, że - po zaaprobowaniu cudu uzdrowienia francuskiej zakonnicy z zaawansowanego stadium choroby Parkinsona - 1 maja 2011 roku Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym.

Czy podobny los spotka Benedykta XVI? Trudno się tego spodziewać. Ratzinger był osobą o zupełnie innym temperamencie. Zupełnie inaczej wchodzącą w interakcję z tłumem wiernych. Bardziej zdystansowaną i niedostępną.

- _ Ale mają wiele wspólnego. Obaj są niesamowicie mądrzy.(...) Obaj posiadają bardzo głęboką i prostą pobożność. I obaj są wielkimi bojownikami o wolność (...). Powiedziałbym, że Wojtyła i Ratzinger wspaniale się uzupełniają _ - mówił w wywiadzie dla portalu opoka.org. Peter Seewald, autor wywiadu-rzeki z Benedyktem XVI _ Światłość świata _.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)