Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afganistan: W wyborach prezydenckich mogą startować talibowie

0
Podziel się:

Talibscy rebelianci i przedstawiciele innych ugrupowań islamistycznych
będą mogli kandydować i głosować w zaplanowanych na 5 kwietnia 2014 roku wyborach.

Afganistan: W wyborach prezydenckich mogą startować talibowie
(ec.europa.eu)

Talibscy rebelianci i przedstawiciele innych ugrupowań islamistycznych będą mogli kandydować i głosować w zaplanowanych na 5 kwietnia 2014 roku wyborach prezydenckich w Afganistanie - poinformowała dziś Centralna Komisja Wyborcza w tym kraju.

Na zdj. prezydent Hamid Karzaj

_ - Jesteśmy otwarci na głosy zbrojnych ugrupowań opozycyjnych, czy to będą na przykład talibowie, czy przedstawiciele Hezb-e-Islami (partyzanckiej partii dowodzonej przez wojennego weterana Gulbuddina Hekmatjara, walczącego z Zachodem, ale skłóconego także z talibami), na ich udział w wyborach w charakterze kandydatów lub wyborców _ - poinformował szef CKW Fazel Ahmad Manawi.

Jak podkreślił, w tej kwestii _ nie będzie żadnej dyskryminacji _.

CKW potwierdziła dziś oficjalnie, że głosowanie odbędzie się 5 kwietnia 2014 roku.

Specjalny wysłannik Unii Europejskiej do Afganistanu Vygaudas Usackas ocenił, że ogłoszenie daty wyborów pokazuje, iż _ afgańskie władze bardzo poważnie podchodzą do zobowiązań podjętych na konferencji w Tokio _ w lipcu br.

Ponad 80 krajów i organizacji międzynarodowych zobowiązało się wówczas przeznaczyć do końca 2015 roku ponad 16 mld dol. na pomoc dla zniszczonego wojną Afganistanu. Pomoc opatrzona jest surowymi warunkami: Afgańczycy muszą m.in. zorganizować transparentne i demokratyczne wybory w 2014 r., zagwarantować, że będą przestrzegać praw człowieka i praw kobiet oraz skutecznie walczyć z korupcją.

Jak zaznacza agencja Reutera, wiarygodność tego głosowania będzie kluczowa dla bezpieczeństwa i stabilizacji w Afganistanie po opuszczeniu tego kraju przez zagraniczne wojska do końca 2014 r.

Prezydent Hamid Karzaj, któremu konstytucja nie pozwala na ubieganie się o trzecią kadencję, zaprzeczył spekulacjom, jakoby problemy związane z bezpieczeństwem, czy opuszczenie w 2014 r. Afganistanu przez zagraniczne wojska, miały opóźnić głosowanie.

Afgański rząd, wspierany przez żołnierzy NATO, zacięcie walczy z talibskimi rebeliantami. Według analityków po wycofaniu sił NATO talibowie mogliby przejąć zbrojnie władzę lub porozumieć się z rządem na drodze układu pokojowego.

Najbardziej skłonni do pokojowych rozmów z Amerykanami i wspieranym przez nich prezydentem Karzajem są partyzanci z partii Hezb-e Islami, jednego z trzech - obok talibów i siatki rodziny Hakkanich - największych partyzanckich ugrupowań w Afganistanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Schwytano "finansistę talibanu" Wysokiej rangi dowódca talibski w północnym Afganistanie mułła Abdul Rahman został schwytany w ramach wspólnej operacji sił afgańskich i wojsk NATO
Wybiorą prezydenta bez względu na rebelię Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj oświadczył, że nie przesunie terminu elekcji.
Prezydent ogłosił porażkę wojsk NATO Talibowie przypuścili w Kabulu atak na parlament oraz dzielnicę dyplomatyczną, w tym na ambasady Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)