Notowania

wojna w afganistanie
08.10.2010 20:10

Afgańscy ochroniarze często powiązani z talibami

Rząd USA zaniedbał weryfikację Afgańczyków wynajętych przez firmy ochroniarskie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Wśród tysięcy Afgańczyków wynajętych do ochrony amerykańskiego personelu wojskowego i cywilnego w Afganistanie * *są talibowie, niezależni watażkowie odpowiedzialni za morderstwa i porwania oraz inni przestępcy.

Takie ustalenia zawiera raport senackiej Komisji Sił Zbrojnych oparty na przeglądzie ponad 125 kontraktów w sprawie zapewnienia ochrony w Afganistanie, zawartych w latach 2007-2009 z afgańskimi podwykonawcami.

Raport stwierdza, że rząd USA zaniedbał weryfikację, nadzór i szkolenie afgańskich subkontraktorów wynajętych za miliony dolarów przez Pentagon i międzynarodowe firmy ochroniarskie.

Jak powiedział demokratyczny przewodniczący komisji Senatu Carl Levin, kosztowało to często życie amerykańskich żołnierzy. Sprawę bada w swoim wewnętrznym dochodzeniu Ministerstwo Obrony.

Według raportu, podwykonawcy mieli bezpośrednie powiązania z talibami. Doszło m.in. do sytuacji, kiedy żołnierze amerykańscy, którzy mieli aresztować zebranych na naradzie talibów, stwierdzili, że zebranie odbywa się w domu jednego z subkontraktorów wynajętych przez Amerykanów. Inni podwykonawcy okazali się agentami Iranu.

Do maja br. w Afganistanie pracowało dla Pentagonu i innych amerykańskich agencji rządowych ponad 26 tys. prywatnych ochroniarzy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t89996.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afganistan;wojska;nato;przejmuja;twierdze;talibow,124,0,587388.html) Afganistan: Wojska NATO przejmują twierdzę talibów W ciągu dwóch dni operacji zginęło dwóch żołnierzy koalicji - Brytyjczyk i Amerykanin oraz 27 talibów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t98694.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/afganska;misja;kosztuje;miliardy;wyjscie;nie;takie;proste,244,0,632308.html) Afgańska misja kosztuje miliardy, wyjście nie takie proste W tym roku Polska wyda blisko 2 mld zł na pensje i nowy sprzęt dla 2600 żołnierzy służących w afgańskiej misji. Premier zapowiada: będziemy rozmawiać o wycofaniu kontyngentu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/t83420.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wojna;w;afganistanie;dzieli;ludzi;obamy,183,0,679863.html) Wojna w Afganistanie dzieli ludzi Obamy Wiceprezydent Joe Biden spiera się z wysłannikiem rządu Richardem Holbrookiem.
Tagi: wojna w afganistanie, afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz