Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ahmed Zakajew opuścił Polskę, ale szybko wróci

0
Podziel się

Szef emigracyjnego rządu Czeczenii poleciał do Londynu. Chce wrócić już jutro.

Ahmed Zakajew opuścił Polskę, ale szybko wróci
(PAP/Paweł Supernak)
bEiaLZOt

Aktualizacja: 8:30

Szef emigracyjnego rządu Czeczenii Ahmed Zakajew opuścił Polskę - potwierdził konsul honorowy Czeczenii w Polsce Adam Borowski. Najprawdopodobniej wróci już jutro.

Adam Borowski powiedział, że Ahmed Zakajew powróci do Polski, aby stawić się przed wymiarem sprawiedliwości. Konsul honorowy Czeczeńskiej Republiki Iczekria przypomniał, że Zakajew wyjechał do Wielkiej Brytanii, aby złożyć tam wniosek o polską wizę, w miejsce starej, której termin wygasa.

POSŁUCHAJ ADAMA BOROWSKIEGO:

[ ( http://static1.money.pl/i/h/178/t75698.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/rosati;rosja;pohukuje;ale;kondominium;nie;jestesmy,248,0,677624.html) Rosati: Rosja pohukuje, ale kondominium nie jesteśmy
Zakajew, który z powodu zatrzymania przez polską prokuraturę nie zrealizował całego programu swojej wizyty, chce we wtorek wrócić do Polski. Musi jednak wcześniej odnowić w polskiej ambasadzie wizę, której ważność właśnie dobiega końca.

bEiaLZOv

Po powrocie premier emigracyjnego rządu Czeczenii, chce odbyć planowane wcześniej spotkania m.in. z polskimi parlamentarzystami, organizacjami pozarządowymi i społecznością czeczeńską. Chce też jechać do Krakowa na grób pary prezydenckiej. Nie udało mu się na razie uczcić ofiar tragedii smoleńskiej.

Wizyta z przygodami

Zakajew, który poszukiwany jest przez Rosję międzynarodowym listem gończym w związku z zarzutami o terroryzm przybył do Polski na Światowy Kongres Narodu Czeczeńskiego.

W piątek został on zatrzymany przez polską policję i przewieziony do warszawskiej prokuratury (wcześniej sam zadeklarował, że stawi się w tym dniu w prokuraturze). Prokuratura wniosła do sądu o 40-dniowy areszt wobec Ahmeda Zakajewa. Sąd jednak wniosek oddalił.

bEiaLZOB

_ - Zastosowanie wobec Zakajewa tymczasowego aresztowania w postępowaniu ekstradycyjnym nie jest dopuszczalne, prowadziłoby w sposób oczywisty do naruszenia prawa obowiązującego Rzeczpospolitą Polską _ - mówił sędzia Piotr Schab w ustnym uzasadnieniu decyzji.

Dodał, iż _ faktem niekwestionowanym jest udzielenie Zakajewowi statusu uchodźcy przez Wielką Brytanię - przyznanie mu prawa azylu przez władze tego kraju wynika niezbicie z przedłożonemu sądowi dokumentu podróży _.

Decyzja sądu jest nieprawomocna. Postanowienie oznacza, że Zakajew na wolności będzie czekał na decyzję w sprawie swojej ekstradycji.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Monika Lewandowska powiedziała, iż decyzję w sprawie ewentualnego złożenia odwołania od piątkowej decyzji sądu prokuratura podejmie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem orzeczenia, najwcześniej dzisiaj.

bEiaLZOC
bEiaLZOW
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)