Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Akcja poparcia dla Mikoły Stankiewicza

0
Podziel się:

Akcja poparcia dla białoruskiego opozycjonisty Mikoły Statkiewicza odbyła się dziś, w jego 56. urodziny.

Akcja poparcia dla Mikoły Stankiewicza
(gudmd.haralds/Flickr)
bEKuePEB

Akcja poparcia dla białoruskiego opozycjonisty Mikoły Statkiewicza, odbywającego wyrok 6 lat kolonii karnej, odbyła się dziś, w jego 56. urodziny, w jednym z najbardziej uczęszczanych miejsc Mińska - przed Targowiskiem Komarowskim.

Podczas pikiety zorganizowanej przez kampanię obywatelską _ Mów Prawdę! _ i ruch _ O Wolność _ każdy chętny mógł wysłać kartę albo telegram z życzeniami Statkiewiczowi lub dowolnemu innemu więźniowi politycznemu na Białorusi. Według jednego z liderów ruchu _ Mów Prawdę! _ Andreja Dźmitryjeua w ciągu dwóch godzin napisano 150 telegramów i 20 kartek do Statkiewicza oraz 40 do innych więźniów politycznych.

_ Ludzie siedzą w więzieniu, a solidarność to nasza najważniejsza broń _- powiedział uczestniczący w pikiecie lider ruchu O Wolność" Alaksandr Milinkiewicz. - _ Dziś Mikoła ma urodziny, więc składamy mu życzenia. Walczymy o zwolnienie nie tylko jego, ale wszystkich więźniów politycznych _.

bEKuePED

Jak dodał, to ważne, by ludzie się nie bali. _ - Trzeba walczyć, bo strach paraliżuje i pozbawia perspektyw. Dlatego uważam, że takie akcje są bardzo potrzebne _ - oświadczył.

Podczas pikiety zbierano także podpisy poparcia pod kandydaturami działaczy _ Mów Prawdę! _ i _ O Wolność _ w jesiennych wyborach do Izby Reprezentantów, niższej izby parlamentu.

Statkiewicz odbywa wyrok sześciu lat kolonii karnej za _ organizację masowych zamieszek _ podczas demonstracji opozycji w Mińsku w wieczór wyborów prezydenckich 19 grudnia 2010 roku. Statkiewicz był jednym kandydatów opozycji w tych wyborach.

Po wyborach prezydenckich z 2010 roku brutalnie zdławiono w Mińsku protest przeciwko oficjalnym wynikom, dającym prawie 80 proc. poparcia prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence. Do aresztów trafiło wtedy ponad 600 osób. Kilkadziesiąt z nich stanęło przed sądem w sprawach karnych dotyczących masowych zamieszek, ponad 20 skazano na pobyt w kolonii karnej.

bEKuePEJ

Według kampanii _ O wolność _ na Białorusi jest ponad 15 więźniów politycznych, w tym właśnie Statkiewicz i szef Centrum Praw Człowieka _ Wiasna _ Aleś Bialacki, skazany na 4,5 roku kolonii karnej.

Czytaj więcej o opozycji na Białorusi
Łukaszenka go zwolnił, ale jest warunek Działacz nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi, został zwolniony z aresztu w Grodnie.
Łukaszenka grozi opozycjonistom. Jeśli będą... - Jeśli nadal będą paplać wrócą do kolonii karnej - grozi dyktator.
Nasz kandydat dostanie Nobla? Duże szanse Pod wnioskiem podpisali się polscy politycy. Ideę wsparli też parlamentarzyści z Rady Europy.
bEKuePFe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)