Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Al-Kaida domaga się od Paryża rokowań z bin Ladenem

0
Podziel się:

Minister Alain Juppe twierdzi, że zakładnicy są cali i zdrowi.

Al-Kaida domaga się od Paryża rokowań z bin Ladenem
(PAP/EPA)
bEUzGatN

Północnoafrykański odłam Al-Kaidy żąda od Paryża, by negocjował bezpośrednio z Osamą bin Ladenem w sprawie uwolnienia francuskich zakładników porwanych dwa miesiące temu w Nigrze - doniosły dziś francuskie media, relacjonując nowe nagranie telewizji Al-Dżazira.

Stacja ta nadała wczoraj nagranie dźwiękowe, na którym - według niej - słychać głos szefa Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (Aqmi), Algierczyka Abdelmaleka Drukdela. W nagraniu stawia on Francji nowe warunki, od których uzależnia uwolnienie 7 zakładników, w tym 5 Francuzów, jednego obywatela Togo i jednego obywatela Madagaskaru.

_ - Jeśli chcecie, aby wasi obywatele, przetrzymywani jako zakładnicy, byli bezpieczni, musicie natychmiast wycofać waszych żołnierzy z Afganistanu _ - domaga się szef Aqmi. Dodaje on, że _ wszelkie negocjacje w sprawie zakładników muszą być przeprowadzane z szefem Al-Kaidy Osamą bin Ladenem _.

bEUzGatP

Władze francuskie nie potwierdziły na razie autentyczności nagrania nadanego przez Al-Dżazirę. Siedem osób, w większości pracowników francuskiego koncernu zostało porwanych w nocy z 15 na 16 września na północy Nigru. Według władz francuskich, są oni obecnie przetrzymywani na pustkowiach w północno-wschodniej części Mali, około 100 km od granicy z Algierią.

Francuski minister obrony Alain Juppe poinformował, że wszelkie przesłanki wskazują na to, że zakładnicy są żywi i zdrowi. W nagraniu dźwiękowym nadanym w końcu października także przez telewizję Al-Dżazira Osama bin Laden uzasadniał porwanie pięciu francuskich obywateli w Nigrze polityką Paryża wobec muzułmanów.

W zamian za wypuszczenie siedmiu zakładników północnoafrykański odłam Al-Kaidy domagał się m.in. wycofania wojsk francuskich z Afganistanu oraz wycofania zakazu noszenia muzułmańskich zasłon (burek i nikabów). Zakaz ten uchwalił we wrześniu francuski parlament, a ma on wejść w życie wiosną 2011 roku.

W odpowiedzi na te groźby prezydent Francji Nicolas Sarkozy oświadczył, że jego kraj nie pozwoli nikomu, a zwłaszcza terrorystom, na narzucanie sobie polityki.

bEUzGatV
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t15642.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francja;wieza;eiffla;na;celowniku;terrorystow,34,0,312610.html) Francja: Wieża Eiffla na celowniku terrorystów Tak wynika z rozmowy nieznanych osób przechwyconej przez portugalskich kontrolerów lotnictwa cywilnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t93208.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/europa;na;celowniku;terrorystow;z;al-kaidy,16,0,707344.html) Europa na celowniku terrorystów z Al-Kaidy Scenariusze ataków miałyby przypominać wydarzenia w Bombaju z 2008 roku.
bEUzGauq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)