Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamieszki w afryce
24.03.2011 08:08

Amerykanie nie chcą desantu żołnierzy na Libię

Interwencje w koalicji popiera jednak 60 proc. mieszkańców tego kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

- _ Interwencję lotnictwa USA i innych państw zachodnich, mającą na celu wymuszenie przestrzegania strefy zakazu lotów nad Libią i ochronę ludności cywilnej, popiera 60 proc. Amerykanów _ - wynika z opublikowanej ankiety instytutu Ipsos i agencji Reutera.

79 proc. uczestników sondażu, przeprowadzonego trzy dni po rozpoczęciu bombardowania sił wiernych Muammarowi Kadafiemu, uważa, że koalicja powinna spróbować odsunąć libijskiego dyktatora od władzy. Jednak jedynie 7 proc. pytanych uznało, że do Libii należy wysłać wojska lądowe.

Jak podkreśla Reuters wśród 60 proc. ankietowanych, którzy są za interwencją w Libii, 20 proc. popiera ją zdecydowanie. Przeciw jest 25 proc. ankietowanych, a zdecydowanie przeciw 14 proc.

Z grona uczestników sondażu 48 proc. uważa, że amerykański prezydent Barack Obama jako zwierzchnik sił zbrojnych jest _ ostrożny i skłonny do konsultacji _. Z kolei 36 proc. opisałoby go jako _ niezdecydowanego i wahającego się _, a pozostali jako _ silnego i zdecydowanego _.

Na pytanie, co powinno się zrobić, jeśli naloty nie doprowadzą do ustąpienia Kadafiego tylko 7 proc. ankietowanych odpowiedziało, że należy wysłać do Libii żołnierzy koalicji. 20 proc. było za wysłaniem tam żołnierzy sił specjalnych, 25 proc. - sił pokojowych ONZ, a 23 proc. opowiedziało się za nasileniem nalotów.

Ankietowani mogli wybrać więcej niż jedną odpowiedź. 15 proc. pytanych nie zdecydowało się na żadną z tych możliwości, a 29 proc. odparło, że nie wie co należałoby zrobić.

_ - Każdy uważa, że Kadafi musi odejść, ale nie ma absolutnie żadnej akceptacji dla pomysłu, by wysłać tam siły lądowe - uważa przedstawicielka Ipsos Julia Clark, podkreślając zmęczenie Amerykanów konfliktami w Iraku i Afganistanie. - Pomysł, by przystąpić do trzeciego konfliktu ma bardzo, bardzo małe poparcie _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t135925.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/piata;noc;bombardowan;w;trypolisie;bomby;spadaja;na;armie,206,0,799694.html) Piąta noc bombardowań w Trypolisie. Bomby spadają na armię Kaddafi szturmuje Misratę. Czołgi ostrzelały klinikę, ale rebelianci nie poddają się.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t135496.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;nie;wierzy;w;dobre;checi;kaddafiego,227,0,799459.html) Rosja nie wierzy w dobre chęci Kaddafiego Doradca prezydenta przekonuje, że dyktator nie jest gotowy do rozmów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t135909.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rebelianci;wybrali;przyszly;rzad,98,0,799330.html) Rebelianci wybrali przyszły rząd Powstańcza Narodowa Rada Libijska mianowała Mahmuda Dżebrila jego szefem.
Tagi: zamieszki w afryce, kaddafi, usa, poparcie, libia, wojna, amerykanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz