Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amerykanie pogodzeni z porażką w Iraku

0
Podziel się:

Zaledwie 28 proc. Amerykanów, wierzy, że Stany Zjednoczone wygrają wojnę w
Iraku - wynika z sondażu "USA Today".

Amerykanie pogodzeni z porażką w Iraku
(PAP / EPA)

Mniej niż jedna trzecia Amerykanów , uważa, że Stany Zjednoczone wygrają wojnę w Iraku - wynika z sondażu Gallupa opublikowanego przez dziennik "USA Today".

Jeszcze w grudniu tego zdania było o 7 proc. więcej badanych (35 proc. ). Najnowszy sondaż pokazuje więc najniższy odsetek Amerykanów, którzy uważają, że USA prawdopodobnie lub zdecydowanie wygrają wojnę w Iraku, od września roku 2005, kiedy po raz pierwszy zadano to pytanie.

_ Obecnie 59 proc. Amerykanów uważa wojnę za błąd i jest to najwyższy wskaźnik od czasu jej rozpoczęcia w marcu 2003 r. _
Sześciu na dziesięciu ankietowanych chce, by Kongres USA zatwierdził termin wycofania wszystkich amerykańskich żołnierzy z Iraku do końca roku 2008.

Trzy czwarte badanych ocenia, że kongresmani powinni zażądać powrotu żołnierzy, jeśli władze irackie nie dotrzymują obietnicy zmniejszenia przemocy w Iraku.

Jednocześnie sześciu na dziesięciu Amerykanów nie chce, by Kongres odrzucił finansowanie dodatkowych wojsk w Iraku, a 52 proc. negatywnie oceniłoby odebranie prezydentowi George'owi W. Bushowi pełnomocnictw do użycia sił zbrojnych w Iraku.

Prezydent Bush wystąpi do Kongresu o dodatkowe 93,4 mld dolarów naZOBACZ TAKŻE:
Bush chce pieniędzy na eskalację wojny w Irakuwojny w Iraku i Afganistanie w roku budżetowym 2007 oraz o jeszcze większą kwotę na rok 2008. W roku 2008 budżet ministerstwa obrony wyda na wspomniane kampanie zbrojne 141 mld dolarów.

Popularność Busha - według sondażu - plasuje się na poziomie 33 proc. Aż 63 proc. Amerykanów sprzeciwia się polityce swojego prezydenta. W lutym stosunek ten wynosił 37 proc. do 59 proc.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)