Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Amerykanie wstrząśnięci wizytą Macierewicza i Fotygi

0
Podziel się:

Jest duża szansa na powołanie międzynarodowej komisji.

Amerykanie wstrząśnięci wizytą Macierewicza i Fotygi
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bETuBPcl

- _ Istnieją duże szanse na powołanie międzynarodowej komisji do zbadania katastrofy pod Smoleńskiem _ - powiedział po kolejnym dniu swej wizyty w USA poseł PiS Antoni Macierewicz.

Wraz z byłą minister spraw zagranicznych Anną Fotygą przekonuje on od poniedziałku do poparcia tej inicjatywy członków Kongresu USA. Wczoraj oboje rozmawiali w Senacie.

- _ Po dniu dzisiejszym możemy powiedzieć, że szansa na powołanie tej komisji jest bardzo duża. Mówię to odpowiedzialnie _ - oświadczył Macierewicz polskim korespondentom.

bETuBPcn

Poseł i była szefowa dyplomacji RP poinformowali, że spotkali się z republikańskim senatorem Richardem Burrem z Karoliny Północnej, który - jak powiedzieli - w pełni poparł ich inicjatywę w sprawie Smoleńska.

_ - Senator Burr wyraził olbrzymie zdziwienie, dlaczego już teraz nie działa taka komisja międzynarodowa. Złożył zapewnienie, że będzie działał w tym kierunku, aby taka komisja powstała _ - powiedział Macierewicz. - _ To niesłychanie istotne stwierdzenie zmieniające zasadniczo stan rzeczy, bo widać, że tworzy się zespół senatorów amerykańskich, którzy podejmą tę kwestię _ - dodał.

Poseł i była minister powiedzieli, że rozmawiali z _ grupą senatorów _, ale poza Burrem nie wymienili żadnego nazwiska. Twierdzą, że bardziej szczegółowo poinformują o tym później. - _ To była długa i bardzo interesująca rozmowa. Mieliśmy wrażenie, że spotkaliśmy rzeczywistego przyjaciela Polski _ - powiedziała Anna Fotyga o spotkaniu z senatorem Burrem.

Zapytani o perspektywy uchwalenia w Kongresie rezolucji wzywającej do powołania komisji międzynarodowej, Fotyga i Macierewicz liczą, iż odpowiednią rezolucję uchwali nowy Kongres, który zbiera się w styczniu.

bETuBPct

_ - Mamy daleko idące przekonanie, a w zasadzie pewność, że sprawa komisji międzynarodowej będzie podniesiona w przyszłej kadencji Kongresu _ - powiedział poseł PiS. - _ Będzie ona miała znacznie większy zasięg niż do tej pory _ - dodała Fotyga.

Po niedawnych wyborach w nowym Kongresie znacznie większą władzę niż dotąd będą mieli Republikanie - przejęli oni większość w Izbie Reprezentantów i zdobyli dodatkowe miejsca w Senacie. Republikanie zajmują na ogół twardsze stanowisko niż Demokraci w kwestiach polityki USA wobec Rosji.

Fotyga i Macierewicz odwiedzili w czwartek także amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Transportu (ang.skrót: NTSB), gdzie rozmawiali o katastrofie pod Smoleńskiem.

bETuBPcu

_ - Przyjęło nas całe kierownictwo tej agencji. Wskazano ze zdziwieniem na to, że w Polsce rodziny nie dowiadują się w sposób dostatecznie precyzyjny i wczesny o ustaleniach MAK (rosyjskiej agencji bezpieczeństwa lotnictwa) . Wskazano, że jest zwyczajem i procedurą, że rodziny z wyprzedzeniem są informowane szczegółowo o wynikach postępowania. _ - powiedział poseł.

Dziś, w ostatnim dniu wizyty w Waszyngtonie, Fotyga i Macierewicz będą kontynuowali spotkania w Senacie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t116613.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fotyga;zadowolona;kongresman;bardziej;ostrozny,131,0,712579.html) Fotyga zadowolona. Kongresman bardziej ostrożny Oświadczenie Rohrabachera nie potwierdza słów byłej minister.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t80037.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sikorski;inicjatywy;macierewicza;koncza;sie;awantura,140,0,710796.html) Sikorski: Inicjatywy Macierewicza kończą się awanturą Szefowi MSZ nie podoba się wyjazd polityków PiS do USA.
bETuBPcO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)