Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afganistan
16.12.2010 17:53

Amerykanie zaczynają wygrywać z Talibami

Zwiększenie kontyngentu w Afganistanie zaczyna przynosić efekty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Staff Sgt. Michael L. Casteel/CC/U.S. Army)

*Zwiększenie liczebności amerykańskich wojsk w Afganistanie przynosi rezultaty. Siłom koalicyjnym udało się zepchnąć talibów do defensywy. To wnioski z raportu na temat sytuacji w Afganistanie, który przedstawi dziś rząd Stanów Zjednoczonych. *

Z przygotowanego przez Biały Dom raportu wynika, że zwiększenie liczebności wojsk amerykańskich w Afganistanie przynosi rezultaty. Siłom koalicyjnym udało się zatrzymać ofensywę talibów, a przywództwo Al-Kaidy w Pakistanie jest najsłabsze od początku wojny.

Dzięki temu zapowiedziane przez prezydenta Baracka Obamę rozpoczęcie wycofywania wojsk Stanów Zjednoczonych z Afganistanu w połowie przyszłego roku wydaje się realne.

Mimo umiarkowanego optymizmu twórcy raportu ostrzegają, że poprawa sytuacji w Afganistanie nie jest jeszcze trwała. Zwracają też uwagę, że mijający rok przyniósł rekordową liczbę ofiar zarówno wśród cywilów, jak i żołnierzy.

W Afganistanie stacjonuje obecnie 150 tysięcy żołnierzy sił koalicyjnych, w tym ponad 100 tysięcy Amerykanów. Stany Zjednoczone planują zakończenie operacji bojowych w tym kraju i przekazanie Afgańczykom pełnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo w 2014 roku.

Tagi: afganistan, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz