Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Arabska wiosna. Tunezja odzyskała pieniądze od obalonego prezydenta

0
Podziel się:

Zwrócona Tunezji kwota pochodzi z libańskiego konta bankowego, którego właścicielką jest żona byłego prezydenta.

Na zdj. Monsif Marzuki, prezydent Tunezji<br>
Na zdj. Monsif Marzuki, prezydent Tunezji<br> (AP/FOTOLINK/EastNews)

Władze Tunezji otrzymały wczoraj blisko 29 mln dolarów jako pierwszą transzę tego, co określono jako zwrot państwowego majątku, sprzeniewierzonego i przekazanego za granicę przez byłego prezydenta kraju Zina el-Abidina Ben Alego oraz jego rodzinę.

Jak podała tunezyjska państwowa agencja prasowa TAP, opiewający na 28,8 mln dolarów czek wręczył prezydentowi Monsifowi Marzukiemu (na zdj.) prokurator generalny Kataru Ali bin Fetais al-Marri. We wrześniu 2012 roku ONZ mianowała go specjalnym pełnomocnikiem do spraw odzyskania pieniędzy, jakie są w posiadaniu przywódców obalonych przez arabską wiosnę.

Zwrócona Tunezji kwota pochodzi z libańskiego konta bankowego, którego właścicielką jest żona Ben Alego Laila Trabelsi. Sprawujący w Tunezji przez 23 lata autokratyczną władzę prezydent zbiegł 14 stycznia 2011 roku wraz z rodziną do Arabii Saudyjskiej w następstwie społecznej rewolty.

Według tunezyjskich mediów, ofiarą zachłanności Ben Alego i jego klanu padły miliardy dolarów, ale dokładna wartość zagarniętego majątku nie jest znana. Zdominowany przez islamistów rząd Tunezji, który zmaga się z poważnymi problemami ekonomicznymi, przede wszystkim wysokim bezrobociem, stara się o odzyskanie tych pieniędzy. Dostęp do kont utrudniają jednak przeszkody natury prawnej i politycznej.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/m266840.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/korea;pln;moze;wystrzelic;pociski;jednoczesnie;z;roznych;miejsc,135,0,1284999.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Odpalą pociski jednocześnie z różnych miejsc W ostatnim czasie na Półwyspie Koreańskim nastąpił znaczny wzrost napięcia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/m47521.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wojna;w;sudanie;pieciu;czlonkow;onz;zginelo;w;zasadzce,241,0,1284849.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Siedmiu cywilów zginęło w zasadzce Pięciu członków misji pokojowej ONZ i siedmiu cywilów zginęło dzisiaj w zasadzce w prowincji Jonglei na wschodzie Sudanu Południowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/m219681.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/damaszek;odrzuca;misje;onz;ds;uzycia;broni;chemicznej;w;syrii,57,0,1284153.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Syria nie zaakceptuje "takich manewrów" Syria odrzuciła propozycję zbadania przez misję ONZ doniesień o użyciu w tym kraju broni chemicznej, zarzucając sekretarzowi generalnemu ONZ, że działania misji objęłyby cały kraj.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)