Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Armia USA się odchudza, szczególnie wojska lądowe

0
Podziel się:

Redukcje są częścią planowanego zmniejszenia wydatków na zbrojenia o 487 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat.

Armia USA się odchudza, szczególnie wojska lądowe
(Spc. Walter Reeves/CC/U.S. Army)

Pentagon ogłosił redukcje wojsk amerykańskich, związane z cięciami budżetu na obronę na przyszły rok - pierwszymi od 1998 roku. Dotyczą one w największym stopniu wojsk lądowych i piechoty morskiej.

Redukcje są częścią planowanego zmniejszenia wydatków na zbrojenia o 487 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat. Wymusza to wysoki deficyt budżetowy i rosnące zadłużenie USA.

Ogłaszając cięcia, minister obrony Leon Panetta podkreślił jednak, że nie narażą one na szwank bezpieczeństwa Ameryki. Na konferencji prasowej w Pentagonie przyznał, że było to _ trudne przedsięwzięcie _, ale powiedział, że redukcje nie osłabią potencjału militarnego kraju. Idą one w kierunku zmniejszenia liczby tradycyjnych wojsk, zwłaszcza lądowych, i wzmocnienia sił specjalnych, oraz arsenału takiej broni jak samoloty bezzałogowe.

ZOBACZ MATERIAŁ VIDEO (AP, ang.):

Rządowy projekt budżetu Pentagonu na rok 2013 przewiduje redukcję wojsk lądowych z obecnych 547 000 żołnierzy służby czynnej do 490 000. Oznacza to konieczność zmniejszenia liczby brygad bojowych tych wojsk z 45 do 32. Korpusy piechoty morskiej będą zmniejszone z 202 000 marines służby czynnej do 182 000.

Nawet jednak po tych redukcjach liczba wojsk obu tych formacji będzie wciąż nieco większa niż w 2001 roku. Dopiero po ataku terrorystycznym z 11 września rozpoczęła się rozbudowa armii trwająca przez całą minioną dekadę.

Cięcia dotkną także siły powietrzne i marynarkę wojenną. Planuje się zmniejszenie liczby taktycznych eskadr lotniczych z 60 do 54 i wycofanie z użytku 27 starzejących się samolotów transportowych C-5A i 65 samolotów C-130. Marynarka ma skierować na emeryturę sześć krążowników, chociaż utrzyma na wyposażeniu floty 11 lotniskowców, chociaż niektórzy eksperci uważają, że jest ich za dużo.

Czytaj więcej o stosunkach międzynarodowych w Money.pl
Sąsiad Polski wycofuje się z Afganistanu Od 1 lutego bieżącego roku rozpocznie się stopniowe zmniejszanie liczebności niemieckich wojsk służących w Afganistanie w ramach natowskich Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa.
Wojska USA na Filipinach. Przeciwko Chinom Stany Zjednoczone planują zwiększenie obecności swoich wojsk na Filipinach, co ma być przeciwwagą dla rosnącej potęgi militarnej Chin.
"Niemcy nie mogą pomagać bez końca" Angela Merkel ostro o wspieraniu zadłużonych państw. Kanclerz mówi im, co muszą zrobić.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)