Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ashton i Barroso z uznaniem o zdarzeniach w Kijowie

0
Podziel się

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton zaapelowała do władz ukraińskich, by umorzyły dochodzenia przeciwko opozycyjnym demonstrantom.

Ashton i Barroso z uznaniem o zdarzeniach w Kijowie
(PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)
bDHPoLHF

Z uznaniem wyraziła się o gestach obu stron w celu złagodzenia napięć. Uznanie wyraził też szef KE.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso nazwał najnowsze wydarzenia w Kijowie - uwolnienie aktywistów i opuszczenie przez opozycjonistów budynków państwowych - _ ważnym krokiem w poszukiwaniach politycznego rozwiązania _ kryzysu na Ukrainie. Rozwój wydarzeń skomentował wczoraj na Twitterze.

Wcześniej Catherine Ashton w oświadczeniu wydanym w Brukseli uznała za ważne najnowsze posunięcia obu stron, w tym uwolnienie z aresztu tymczasowego _ niemal wszystkich aktywistów Majdanu _ i opuszczenie przez przeciwników władz ratusza w Kijowie. Zdaniem Ashton kroki te pomagają _ redukować napięcie na Ukrainie, przyczyniając się do wyjścia z obecnego kryzysu politycznego _.

bDHPoLHH

_ - To ważne etapy _ - uważa Catherine Ashton, która kilkakrotnie przebywała w Kijowie w celu znalezienia wyjścia z sytuacji.

Szefowa dyplomacji unijnej zaapelowała do władz w Kijowie o anulowanie wszelkich postępowań sądowych przeciwko opozycji, w tym aresztów domowych._ - Mam nadzieję, że te decyzje zostaną podjęte niezwłocznie, aby ułatwić dialog polityczny w parlamencie w tym tygodniu _ - dodała.

Ashton wysoko oceniła też rolę, jaką w ostatnich wydarzeniach odegrała ambasada Szwajcarii; kraj ten przewodniczy obecnie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

W niedzielę rano przeciwnicy ukraińskich władz opuścili okupowaną od 1 grudnia siedzibę władz miejskich w Kijowie. Demonstranci opuścili też gmachy obwodowych (wojewódzkich) administracji państwowych w kilku innych miastach.

bDHPoLHN

Opozycja podkreśliła, że opuszczając budynki rządowe, protestujący spełnili warunki ustawy o amnestii, w wyniku której władze uwolniły 236 osób zatrzymanych w związku z zamieszkami w styczniu w Kijowie oraz innych miastach kraju.

Jeden z polityków ukraińskiej opozycji Arsen Awakow powiedział, że Sztab Sprzeciwu Narodowego domaga się teraz zamknięcia ok. 2 tysięcy śledztw prowadzonych wobec uczestników protestów.

Protesty antyrządowe na Ukrainie trwają od listopada. Wybuchły, gdy władze odmówiły podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.

Czytaj więcej w Money.pl

bDHPoLHO
bDHPoLIi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)